Świat nie jest jednorazowy, ty też nie bądź

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2015 13:07
- Nie wystarczy od wielkiego dzwonu zdobyć się na wielki czyn i posegregować śmieci. To powinno być normą - apelują organizatorzy akcji "Nie bądź jednorazowy".
Audio
  • Organizatorzy akcji "Nie bądź jednorazowy" zachęcają do nowego twórczego i ekologicznego podejścia do opakowań (Cztery pory roku/Jedynka)
Torby jednorazówki nie muszą lądować w koszu zaraz po przyniesieniu zakupów do domu. Wykorzystaj je ponownie, użyj, jako worka na śmieci lub wykonaj zupełnie nowy przydatny produkt - na przykład taką wytrzymałą torbę
Torby jednorazówki nie muszą lądować w koszu zaraz po przyniesieniu zakupów do domu. Wykorzystaj je ponownie, użyj, jako worka na śmieci lub wykonaj zupełnie nowy przydatny produkt - na przykład taką wytrzymałą torbęFoto: m_cathcart/flickr.com/CC BY-SA 2.0

Liczne akcje w Polsce zwracają uwagę na odpowiednie i odpowiedzialne podejście do odpadów: ograniczenie ich powstawania, segregację i recykling, powtórne wykorzystanie opakowań. Organizatorzy kampanii "Nie bądź jednorazowy" przekonują, że dopóki te zachowania nie wejdą Polakom w nawyk, edukacja jest potrzebna. - Nauczmy się, że po przyniesieniu zakupów do domu można jednorazową siatkę wykorzystać biorąc klapki na basen - polecają Wojciech Owczarz i Michał Mikołajczyk.

Problem z odpadami rozpoczyna się na etapie zakupów - przy kasie bierzemy kolejne foliowe torebki, których używamy przez kilkanaście minut w drodze do domu. Goście, a także słuchacze Jedynki, wymieniają liczne sposoby na twórcze zagospodarowanie toreb i opakowań. To może być twórcze, a nawet zabawne...

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku
Prowadził: Bogdan Sawicki
Goście: Wojciech Owczarz (Fundacja Ekologiczna ARKA), Michał Mikołajczyk (Rekopol Organizacja Odzysku Opakowań)
Data emisji: 23.04.2015
Godzina emisji: 9.30

asz/ag

Czytaj także

Śmieci to żyła złota, a nie kłopot

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2013 15:01
Odpowiadają na pytania, rozwiewają wątpliwości, podpowiadają jak wykorzystać to, co wydaje się już niepotrzebne- w ramach nowatorskiego projektu Green Job, prowadzonego w Radomiu, naukowcy i ekolodzy uczą samorządowców jak korzystnie prowadzić gospodarkę odpadami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dlaczego ustawa śmieciowa nie zadziałała?

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2014 18:57
Ustawa, która weszła w życie w lipcu 2013 miała rozwiązać problemy ze śmieciami. Przede wszystkim miało być czyściej, niekoniecznie taniej, ale na pewno nie drożej. Wyszło jak zwykle.
rozwiń zwiń

Czytaj także

365 reklamówek śmieci. Dołącz do akcji

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2015 08:30
Fundacja Ekologiczna Arka obchodzi w tym roku swoje 10-lecie. Z tej okazji przygotowała 10 nowych akcji - jedną z nich jest "365 reklamówek śmieci".
rozwiń zwiń