Często a mało - ta zasada sprawdza się nie tylko w diecie

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2015 14:21
Powinniśmy stosować ją także w kwestii ekspozycji na promieniowanie ultrafioletowe. Jak zdrowo zażywać słońca radzi lekarz.
Audio
  • Dr Tomasz Pniewski radzi jak dzieci i dorośli powinni korzystać ze słońca, by nie narażać się na niebezpieczeństwo (Cztery pory roku/Jedynka)
W trakcie opalania nie odczuwamy żadnych dolegliwości, zaczerwienienie skóry zauważymy dopiero po 12 godzinach. Filtry w kremach i balsamach nie gwarantują bezpieczeństwa trzeba więc zachować umiar
W trakcie opalania nie odczuwamy żadnych dolegliwości, zaczerwienienie skóry zauważymy dopiero po 12 godzinach. Filtry w kremach i balsamach nie gwarantują bezpieczeństwa trzeba więc zachować umiarFoto: East News/Glow Images

- W ograniczonych dawkach promieniowanie ultrafioletowe emitowane przez Słońce jest potrzebne, wzmaga bowiem syntezę witaminy D3 niezbędnej dla życia, właściwego rozwoju i samopoczucia - wyjaśnia dr Tomasz Pniewski.

Bezpiecznie opalać się możemy do godz. 11 oraz po 15. Przeciwwskazanie stanowi jednak stosowanie pewnych leków, a także zmiany barwnikowe na skórze. Lekarz podaje ich przykłady oraz wyjaśnia czy beta-karoten pomoże złagodzić chorobową reakcję skóry na słońce. Dr Pniewski mówi również o kłopotach zdrowotnych, na które promienie słoneczne mają... zbawienny wpływ.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku
Prowadził: Bogdan Sawicki
Gość: dr Tomasz Pniewski (dermatolog, Warszawski Uniwersytet Medyczny)
Data emisji: 23.04.2015
Godzina emisji: 10.30

asz/tj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Opalanie w solarium: czytaj ostrzeżenia

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2013 17:57
- Bezpieczeństwo osób, które opalają się w solarium poprawia się, natomiast nadal mamy wiele zastrzeżeń. Co trzecie sprawdzone przez inspektorów solarium emitowało zbyt duży poziom promieniowania ultrafioletowego - ostrzega Agnieszka Majchrzak z UOKiK.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Światłoterapia nie tylko dla osób z depresją

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2013 12:40
- Brak światła słonecznego wpływa na kondycję fizyczną i psychiczną - mówił w Jedynce prof. Łukasz Święcicki z Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowe znamiona po wakacjach? Warto by obejrzał je dermatolog

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2014 14:57
Dr Tomasz Pniewski, dermatolog z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego radzi, by w przypadku zmian na skórze stosować zasadę "brzydkiego kaczątka" - jeśli coś się wyróżnia, trzeba się tym zainteresować.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Poświeć na tkankę, wylecz nowotwór

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2015 09:54
- Wszyscy mówią o wykryciu nowotworu i zwalczeniu go. Fotodynamika pozwala dostrzec zmiany już na etapie stanu przedrakowego - wyjaśnia prof. Aleksander Sieroń.
rozwiń zwiń