Bicie dzieci to część kultury? "To my kształtujemy wzorce zachowań"

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2015 13:12
Zdaniem psycholog Dominiki Słomińskiej, rodzice biją swoje dzieci, ponieważ nie wiedzą, jak poradzić sobie z jakimś trudnym zachowaniem pociechy.
Audio
  • Bicie dzieci to część kultury? "To my kształtujemy wzorce zachowań" (Cztery pory roku/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

- Ewidentnie to wzorzec kulturowy, który rósł przez lata i nawet zapisał się w naszym języku. Znane są takie sformułowania, jak "tyłek nie szklanka i się nie zbije" albo "będę cię lał i patrzył, czy równo puchnie" - zauważyła gość "Czterech pór roku".

- Często rodzice bagatelizują klapsa, bo mają poczucie, że klaps to nic. Jednocześnie jednak nie potrafią odpowiedzieć na pytanie: dlaczego go dają - zauważył Konrad Wojterkowski z Fundacji Krajowe Centrum Kompetencji, która realizuję akcję "Kocham. Nie biję".

Podkreślił, że z każdym dzieckiem da się dojść do porozumienia. - Nie chodzi o bezstresowe wychowanie, nam chodzi o wychowanie bez przemocy. W wychowaniu najważniejsza jest bezgraniczna miłość i konsekwentne stosowanie zasad - zaznaczył.

Słomińska oświadczyła, że dziecko jest lustrem rodziców. Jaka, według niej, jest najlepsza metoda wychowawcza? Dowiesz się z nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadził: Karolina Rożej

Goście: Dominika Słomińska (psycholog) oraz Konrad Wojterkowski (Fundacja Krajowe Centrum Kompetencji)

Data emisji: 11.06.2015

Godzina emisji: 10.21

to, kk

Czytaj także

Sąd: klaps to nie bicie. Rzecznik Praw Dziecka chce wyjaśnień

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2015 09:54
Rzecznik praw dziecka Marek Michalak chce, by resort sprawiedliwości sprawdził, jak sądy kwalifikują sprawy związane ze stosowaniem przez dorosłych kar cielesnych wobec dzieci. Rzecznik podkreśla, że klaps to też bicie i że nie jest to czyn o niskiej szkodliwości społecznej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie każdy rodzic wie, że nie wolno? Dzień Sprzeciwu Wobec Bicia Dzieci

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2015 07:31
W czwartek, już po raz trzynasty, na całym świecie obchodzony jest Dzień Sprzeciwu Wobec Bicia Dzieci. - Ma uświadomić wszystkim dorosłym, jak szkodliwie i destrukcyjne jest stosowanie kar cielesnych - przypomina Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak reagować na przemoc wobec dzieci?

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2015 14:00
- Na pewno nie będzie tak, że my elegancko, jak w Wersalu, zwrócimy komuś uwagę, a ten ktoś wdzięczny rzuci nam się na szyję i powie: jak ja pani dziękuję, że pani powstrzymała moją agresję wobec dziecka - podkreśliła pedagog Jolanta Zmarzlik.
rozwiń zwiń