Litewska trylogia, która stała się bestsellerem

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2015 02:21
"Silva rerum" Kristiny Sabaliauskaite wzbudziła nie tylko zachwyty, ale również kontrowersje. - Bardzo oddaliłam się od kanonu literatury litewskiej - mówi autorka książki.
Audio
  • Rozmowa na temat książki "Silva rerum" (Kulturalny wieczór z Jedynką)
Wilno, zdjęcie ilustracyjne
Wilno, zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay/koronevskis

Wyd. Znak Wyd. Znak

Powieść "Silva rerum" Kristiny Sabaliauskaite, dziejąca się w XVII-wiecznym Wilnie stała się bestsellerem w krajach nadbałtyckich. - Jestem zakochana w epoce baroku i na ten temat pisałam doktorat. Był to piękny okres potęgi Rzeczypospolitej Obojga Narodów, co jest szalenie ciekawym materiałem dla pisarza - mówi Kristina Sabaliauskaite.

Znakomite opisy realiów i Wilna doprowadziły do tego, że organizuje się wycieczki po stolicy Litwy śladami książki Sabaliauskaite. - Do każdej z trzech części "Silva rerum" napisałam marszruty wycieczek. Dają one możliwość czytelnikom, by stojąc przed określonym budynkiem bądź dziełem sztuki poznać jego prawdziwą historię i zobaczyć jak ja gram nimi w tekście powieści - zdradza pisarka.

W rozmowie gość Magdy Mikołajczuk opowiedział o Bazyliszku wileńskim, problemach z czytelnikami w czasie targów książki i kontrowersjach, które wzbudziła ta lektura.

***

Tytuł audycji: Kulturalny wieczór z Jedynką

Prowadzi: Magda Mikołajczuk

Gość: Kristina Sabaliauskaite (litewska pisarka, historyk sztuki)

Data emisji: 13.09.2015

Godzina emisji: 20.19

sm/ag

Czytaj także

Pisarka, która jechała z Cohenem na białym koniu

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2015 05:02
Myriam Anissimov Wilgowicz zawsze ciągnęło do ważnych postaci. - Patrick Modiano był pierwszą osobą z branży literackiej, której pokazałam swoje wprawki literackie - wspomina pisarka jidysz, która gości na Festiwalu Warszawa Singera.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Fraszka - pomiędzy żartem, obsceną i liryką

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2015 05:33
- Dydaktyzm fraszek jest co najmniej podejrzany. Dominuje humor rubaszny i nikt tego nie bierze za poważną lirykę, która dokumentuje przeżycia i bogactwo życia wewnętrznego - mówi prof. Piotr Michałowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Recenzja książki ”Gabriela, cynamon i goździki" Jorge Amado

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2015 04:59
- "Gabriela, cynamon i goździki" Jorge Amado jest książką ciepłą nie tylko w sensie klimatycznym, ale również po ludzku. Tam się wiele dzieje, wszystko ciągle buzuje - opowiada Tomasz Pindel, tłumacz.
rozwiń zwiń