X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Krwawy Superksiężyc. "To nie będzie typowe zaćmienie"

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2015 13:26
- Takie zjawisko zdarza się gdy Księżyc, Ziemia i Słońce ustawiają się w jednej linii. Zobaczymy całkowite zaćmienie Księżyca, ale to nie wszystko - mówi Karol Wójcicki z Centrum Nauki Kopernik.
Audio
  • Karol Wójcicki zachęca do spojrzenia w niebo w nocy z niedzieli na poniedziałek (Cztery pory roku/Jedynka)
- Do maksimum zaćmienia dojdzie, gdy Księżyc będzie już nisko nad zachodnim horyzontem. Warto przygotować aparaty - zachęca Karol Wójcicki
- Do maksimum zaćmienia dojdzie, gdy Księżyc będzie już nisko nad zachodnim horyzontem. Warto przygotować aparaty - zachęca Karol WójcickiFoto: PAP/DPA/KARL-JOSEF HILDENBRAND

W nocy z niedzieli na poniedziałek (27/28 września) dojdzie do całkowitego zaćmienia Księżyca, który jednak nie przestanie być widoczny. - Zrobi się krwawoczerwony, gdyż oświetlać go będzie atmosfera naszej planety. Dodatkowo 59 minut przed maksymalną fazą zaćmienia Księżyc osiągnie perygeum, czyli znajdzie się najbliżej Ziemi w całym 2015 roku - wyjaśnia gość Jedynki.

Zaćmienie rozpocznie się ok. godz. 2.11 fazą półcieniową. - Nasze oko będzie w stanie to wyłapać dopiero ok. godz. 2.40, a o 3.07 rozpocznie się faza częściowa zaćmienia. Im bardziej będzie postępowało, tym bardziej zmieniać będzie kolor - zapowiada Karol Wójcicki.

Ekspert opowiada o innych spektakularnych zaćmieniach Księżyca, a także radzi jak przygotować się do najbliższej obserwacji. A jaki wpływ na człowieka i naturę będzie miał ten zbieg zaćmienia i perygeum Księżyca? Posłuchaj całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadził: Karolina Rożej

Gość: Karol Wójcicki (Centrum Nauki Kopernik)

Data emisji: 23.09.2015

asz/tj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zbliża się całkowite zaćmienie Księżyca. Będzie widoczne w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2015 10:25
W nocy z 27 na 28 września w całej Polsce będzie można oglądać zaćmienie Księżyca. Nie dość, że będzie to zaćmienie całkowite, to nasz satelita znajdzie się najbliżej Ziemi w całym 2015 r., zyskując miano Superksiężyca. Następne takie zjawisko dopiero w 2033 r.
rozwiń zwiń