Krwawy Superksiężyc. "To nie będzie typowe zaćmienie"

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2015 13:26
- Takie zjawisko zdarza się gdy Księżyc, Ziemia i Słońce ustawiają się w jednej linii. Zobaczymy całkowite zaćmienie Księżyca, ale to nie wszystko - mówi Karol Wójcicki z Centrum Nauki Kopernik.
Audio
  • Karol Wójcicki zachęca do spojrzenia w niebo w nocy z niedzieli na poniedziałek (Cztery pory roku/Jedynka)
- Do maksimum zaćmienia dojdzie, gdy Księżyc będzie już nisko nad zachodnim horyzontem. Warto przygotować aparaty - zachęca Karol Wójcicki
- Do maksimum zaćmienia dojdzie, gdy Księżyc będzie już nisko nad zachodnim horyzontem. Warto przygotować aparaty - zachęca Karol WójcickiFoto: PAP/DPA/KARL-JOSEF HILDENBRAND

W nocy z niedzieli na poniedziałek (27/28 września) dojdzie do całkowitego zaćmienia Księżyca, który jednak nie przestanie być widoczny. - Zrobi się krwawoczerwony, gdyż oświetlać go będzie atmosfera naszej planety. Dodatkowo 59 minut przed maksymalną fazą zaćmienia Księżyc osiągnie perygeum, czyli znajdzie się najbliżej Ziemi w całym 2015 roku - wyjaśnia gość Jedynki.

Zaćmienie rozpocznie się ok. godz. 2.11 fazą półcieniową. - Nasze oko będzie w stanie to wyłapać dopiero ok. godz. 2.40, a o 3.07 rozpocznie się faza częściowa zaćmienia. Im bardziej będzie postępowało, tym bardziej zmieniać będzie kolor - zapowiada Karol Wójcicki.

Ekspert opowiada o innych spektakularnych zaćmieniach Księżyca, a także radzi jak przygotować się do najbliższej obserwacji. A jaki wpływ na człowieka i naturę będzie miał ten zbieg zaćmienia i perygeum Księżyca? Posłuchaj całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadził: Karolina Rożej

Gość: Karol Wójcicki (Centrum Nauki Kopernik)

Data emisji: 23.09.2015

asz/tj

Czytaj także

Zbliża się całkowite zaćmienie Księżyca. Będzie widoczne w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2015 10:25
W nocy z 27 na 28 września w całej Polsce będzie można oglądać zaćmienie Księżyca. Nie dość, że będzie to zaćmienie całkowite, to nasz satelita znajdzie się najbliżej Ziemi w całym 2015 r., zyskując miano Superksiężyca. Następne takie zjawisko dopiero w 2033 r.
rozwiń zwiń