Kierowcy, rowerzyści, piesi - wojna na śmierć i życie

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2015 15:06
- Wiele rzeczy, które dzieją się teraz w przestrzeni publicznej jest efektem tego, jaki ma ona kształt. Zachowania uczestników ruchu nie są związane jedynie z ich kulturą, ale właśnie zagospodarowaniem przestrzeni - mówi psycholog transportu Jacek Grunt-Mejer.
Audio
  • Głos za głos - kto ma większe prawa na drodze i czy to sprawiedliwe? (Cztery pory roku/Jedynka)
Wielu słuchaczy Radiowej Jedynki uważa, że racja nie stoi po stronie konkretnej grupy użytkowników dróg, ale po stronie tych, którzy przestrzegają przepisów
Wielu słuchaczy Radiowej Jedynki uważa, że racja nie stoi po stronie konkretnej grupy użytkowników dróg, ale po stronie tych, którzy przestrzegają przepisówFoto: pixabay.com/domena publiczna

Nie da się jednak tego szybko zmienić. Skoro już więc mamy drogi bez wydzielonych pasów dla rowerzystów, a w wielu miejscach piesi muszą poruszać się poboczem, skazani jesteśmy na dzielenie się tą przestrzenią. I w tym cały kłopot! Bo nikt nie chce odpuścić za grosz, a lista wzajemnych zarzutów się wydłuża: rowerzyści są nieoznakowani i anonimowi, a zatem nieodpowiedzialni, przejścia dla pieszych wyznaczone są w niewłaściwych miejscach, piesi wymuszają pierwszeństwo, kierowcy wymuszają pierwszeństwo, rowerzyści wpadają na chodnikach na pieszych, samochody spychają rowerzystów z ulicy, piesi z wózkami i na wózkach skazani są na kładki i przejścia podziemne (a tu niedziałające windy). I tak dalej...

Słuchaj i czytaj więcej >>>
mowa spotkanie rozmowa debata 1200.jpg
Głos za głos - wyraź opinię w ważnej sprawie

Niezadowolenie kierowców jeszcze rośnie na myśl o projektowanych zmianach prawa. Na ostatnim posiedzeniu w tej kadencji Senat zajmuje się m.in. nowelizacją Prawa o ruchu drogowym, zakładającą, że pieszy - zarówno na przejściu dla pieszych, jak i przed nim - będzie miał pierwszeństwo przed pojazdem (z wyjątkiem tramwajów). Do tego pomysłu odnosili się słuchacze Jedynki proponując także własne rozwiązania.

Jakie kraje należą do najbezpieczniejszych i dlaczego? W jakich sytuacjach najlepszym rozwiązaniem jest wyłączenie jakiegoś obszaru z ruchu motorowego? A może jedynym problemem Polaków jest brak respektu dla przepisów drogowych? Posłuchaj całej audycji.

W cyklu "Głos za głos" rozmawiamy bez polityki i bez obrażania. Zapraszamy do udziału w dyskusji od poniedziałku do czwartku po godz. 10.00. Telefon do studia: (22) 645 22 66. Nowy temat dyskusji można zgłosić także pod numerem (22) 645 26 26. Do dyspozycji słuchaczy są także pozostałe kanały komunikacji: nr sms 71 151 oraz profil Radiowej Jedynki na facebooku.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadził: Karolina Rożej i Roman Czejarek

Goście: Jacek Grunt-Mejer (psycholog transportu, Uniwersytet Warszawski)

Data emisji: 30.09.2015

Godzina emisji: 10.20

asz/pg

Czytaj także

Koń jaki jest, każdy widzi. Ale pojazd to czy nie pojazd?

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2013 12:59
- Osobie, która jedzie wierzchem, z formalno-prawnego punktu widzenia zabrania się poruszania po wyznaczonym przejściu dla pieszych, dlatego że mogą z niego korzystać tylko piesi -
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stoi rower pod sygnalizacją świetlną. I nic się nie dzieje

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2014 12:11
W kolejnej audycji z cyklu "Wszystko, co chciałbyś wiedzieć i nie boisz się zapytać" rowerzysta z Poznania skarży się, że podjeżdżając do sygnalizatora na skrzyżowaniu jego pojazd i on są zbyt lekcy, by uruchomić zielone światło. Domaga się wymiany urządzeń na nowocześniejsze.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Domowy sposób na piratów drogowych

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2015 21:34
Właściciel domu przy ruchliwej drodze, w którego ogrodzenie często wpadały pędzące samochody, zamontował urządzenie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zegar przy sygnalizatorze ograniczy liczbę wypadków?

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2015 17:56
Słuchacz apeluje o wprowadzenie na skrzyżowaniach wyświetlaczy odliczających czas trwania czerwonych i zielonych świateł.
rozwiń zwiń