X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Ustawa antysmogowa. Czy stać nas na czyste powietrze?

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2015 12:51
Polska ma najbardziej zanieczyszczone powietrze w całej Unii Europejskiej. Stężenie toksycznych i rakotwórczych substancji w naszych miastach wielokrotnie przekracza dopuszczalne normy.
Audio
  • Czy stać nas na czyste powietrze? (Cztery pory roku/Jedynka)
Każdego roku ponad 3,5 mln osób na świecie przedwcześnie umiera z powodu chorób wywoływanych zanieczyszczonym powietrzem. Szacuje się, że w Polsce z tego powodu może tracić życie ponad 40 tys. ludzi
Każdego roku ponad 3,5 mln osób na świecie przedwcześnie umiera z powodu chorób wywoływanych zanieczyszczonym powietrzem. Szacuje się, że w Polsce z tego powodu może tracić życie ponad 40 tys. ludziFoto: Glow Images/East News

Najgorzej jest w stolicy Małopolski, gdzie limity stężenia pyłów przekroczone są przez 150 dni w roku. Powodem jest tzw. niska emisja, czyli zanieczyszczenia pochodzące z pieców przydomowych i lokalnych kotłowni węglowych. Do poprawy sytuacji miała się przyczynić ustawa antysmogowa.

Andrzej Guła z Polskiego Alarmu Smogowego tłumaczył, że od dawna zabiegały o nią samorządy i eksperci. Wynikiem tych działań jest pakiet zmian niezbędnych do poprawienia jakości powietrza w Polsce. - Ludzie nie mają jeszcze świadomości o konsekwencjach oddychania skażonym powietrzem. Z tego tytułu umiera w Polsce każdego roku około 42 tys. osób - alarmuje ekspert.

Jak wygląda stosowanie ustawy w praktyce? - Piec na węgiel do ogrzewania domu kosztuje ok. 800 złotych. Chcąc kupić urządzenie ekologiczne, muszę wydać 6 tysięcy. W tym jest główny problem. Winę za ten stan rzeczy ponoszą politycy, bo nie istnieje dofinansowanie do opalania paliwem ekologicznym - skarży się jeden ze słuchaczy. - Miasto Kraków reklamuje się, że pokrywa w 100 proc. wymianę pieca węglowego. To bzdura. Proszę sobie wyobrazić, że sam muszę dociągnąć do domu gaz i dodatkowo zapłacić za instalację ok. 15 tys. złotych - dodaje inny. 

Słuchaj i czytaj więcej >>>
mowa spotkanie rozmowa debata 1200.jpg
Głos za głos - wyraź opinię w ważnej sprawie

W gorącej dyskusji nie brakło też głosów popierających zmiany. - Na Podbeskidziu większość ludzi ogrzewa swoje domy węglem. Po otwarciu okna czuję zapach przemysłowy, to jest makabra - skarżyła się jedna ze słuchaczek.

Czy w Polsce zostanie wprowadzony całkowity zakaz opalania węglem? Co z propozycjami ograniczenia ruchu niektórych samochodów w centrach dużych miast? O tym w nagraniu audycji.

W cyklu "Głos za głos" rozmawiamy bez polityki i bez obrażania. Zapraszamy do udziału w dyskusji od poniedziałku do czwartku po godz. 10.00. Telefon do studia: (22) 645 22 66. Nowy temat dyskusji można zgłosić także pod numerem (22) 645 26 26. Do dyspozycji słuchaczy są także pozostałe kanały komunikacji: nr sms 71 151 oraz profil radiowej Jedynki na facebooku.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzą: Karolina Rożej, Roman Czejarek

Gość: Andrzej Guła (Polski Alarm Smogowy)

Godzina emisji: 11.10

Data emisji: 14.10.2015

tj/pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ustawa antysmogowa. Minister Władysław Kosiniak-Kamysz: teraz wielkie zadanie dla samorządów

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2015 08:41
Mija tydzień od podpisania przez prezydenta tzw. ustawy antysmogowej. Nowe przepisy dają samorządom dużo więcej możliwości w walce o czyste powietrze, mówił w „Sygnałach dnia” radiowej Jedynki minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz.
rozwiń zwiń