Świecka szkoła. Mamy problem z finansowaniem nauki religii?

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2015 12:35
- Szkoła państwowa jest miejscem, w którym należy zmierzać do redukcji konfliktów. Starać się tworzyć środowisko egalitarne, w którym wszystkie dzieci traktowane są równo - mówiła w Jedynce Bożena Przyłuska, współorganizatorka akcji "Świecka szkoła".
Audio
  • Religa w szkołach. Kto powinien opłacać lekcje? (Cztery pory roku/Jedynka)
W polskich szkołach  uczy ponad 33 tys. katechetów
W polskich szkołach uczy ponad 33 tys. katechetówFoto: PAP/EPA/FR4ANCO SILVI

Celem akcji jest zaprzestanie finansowania lekcji religii z budżetu państwa. - Za każdą pracę należy się wynagrodzenie, nie negujemy tego faktu. Jednak wynagrodzenia katechetów powinien opłacać Kościół - powiedziała Przyłuska.

Zdaniem gościa "Czterech pór roku", to że lekcje religii organizowane są w szkołach jest bardzo wygodne. Natomiast nie jest sprawiedliwe, że odbywają się np. pomiędzy matematyką i biologią. - Dzieci często chodzą na te zajęcia pod wpływem presji społecznej. Szczególnie w szkołach prowincjonalnych dochodzi do stygmatyzacji pod tym względem - dodała. Zwróciła też uwagę na fakt, że stopień z religii figuruje na świadectwie, liczony jest do średniej oraz brany pod uwagę przy rekrutacji do gimnazjum i liceum.

Słuchaj i czytaj więcej >>>
mowa spotkanie rozmowa debata 1200.jpg
Głos za głos - wyraź opinię w ważnej sprawie

Temat finansowania lekcji religii z budżetu rozbudził państwa emocje. Przeważały opinie, że przedmiot należy wyprowadzić ze szkół, a księżom przestać płacić pensje. - Lekcje powinna być dobrowolne, jako pierwsze lub ostatnie w planie. Nie więcej niż jedna tygodniowo – powiedział jeden ze słuchaczy Jedynki. - Byłam wychowywana w rodzinie katolickiej, jestem osobą wierzącą, ale antyklerykalną. Moje dzieci są zmuszone chodzić na religię ponieważ uczęszcza na nie cała klasa, a lekcje odbywają się w środku planu zajęć - tłumaczyła słuchaczka

Nie brakowało jednak głosów w obronie tego przedmiotu, bo przecież wszystkiego nie można przeliczać na pieniądze...

W cyklu "Głos za głos" rozmawiamy bez polityki i bez obrażania. Zapraszamy do udziału w dyskusji od poniedziałku do czwartku po godz. 10.00. Telefon do studia: (22) 645 22 66. Nowy temat dyskusji można zgłosić także pod numerem (22) 645 26 26. Do dyspozycji słuchaczy są także pozostałe kanały komunikacji: nr sms 71 151 oraz profil radiowej Jedynki na facebooku.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzą: Karolina Rożej, Bogdan Sawicki

Gość: Bożena Przyłuska (współorganizatorka akcji Świecka szkoła)

Godzina emisji: 10.10

Data emisji: 15.10.2015

tj/pg

Czytaj także

Inicjatywa "Świecka szkoła" w Sejmie. Stop finansowaniu katechezy

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2015 15:20
W Sejmie w dniu rozpoczęcia roku szkolnego odbyło się wysłuchanie publiczne dot. inicjatywy "Świecka szkoła". Ma ona na celu zaprzestanie finansowanie katechezy w szkole ze środków publicznych. Organizatorzy do końca września chcą zebrać pod projektem 100 tys. podpisów.
rozwiń zwiń