Śmieci - problem prawny czy kulturowy?

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2015 13:00
Brak jednolitego systemy odbioru śmieci, zbyt wysokie opłaty, źle oznaczone pojemniki, brak koszy i opakowań, które można oddać za kaucją – to według słuchaczy najczęstsze powody śmiecenia Polaków. Jak wyeliminować to zjawisko?
Audio
  • Jak skutecznie rozwiązać problem śmiecenia Polaków - skuteczniejszy kij czy marchewka? Dyskusja w cyklu "Głos za głos" (Cztery pory roku/Jedynka)
Mało kto wie, gdzie w gminie jest PSZOK (punkt selektywnego zbierania odpadów komunalnych). Niektóre z gmin chcąc ułatwić życie mieszkańcom dysponują mobilnymi PSZOK-ami
Mało kto wie, gdzie w gminie jest PSZOK (punkt selektywnego zbierania odpadów komunalnych). Niektóre z gmin chcąc ułatwić życie mieszkańcom dysponują mobilnymi PSZOK-ami Foto: Glow Images/East News

Jak podkreśla gość audycji z cyklu "Głos za głos" Michał Mikołajczyk z Rekopolu (Organizacji Odzysku Opakowań SA) problemem jest wciąż zbyt mała ilość przetwarzanych odpadów, ale również spadek ich jakości. Wrzucenie zatłuszczonego papieru po rybie do kontenera z makulaturą powoduje jego zanieczyszczenie i nie możność skutecznego recyklingu. Jak zapobiegać takim sytuacjom? Które z gmin mogą być przykładem dla innych, jeśli chodzi o segregację  śmieci? Jak bardzo musi zmienić się mentalność polskiego społeczeństwa, aby śmiecie przestały być problemem?

Słuchaj i czytaj więcej >>>

mowa spotkanie rozmowa debata 1200.jpg
Głos za głos - wyraź opinię w ważnej sprawie

W cyklu "Głos za głos" rozmawiamy bez polityki i bez obrażania. Zapraszamy do udziału w dyskusji od poniedziałku do czwartku po godz. 10.00. Telefon do studia: (22) 645 22 66. Nowy temat dyskusji można zgłosić także pod numerem (22) 645 26 26. Do dyspozycji słuchaczy są także pozostałe kanały komunikacji: nr sms 71 151 oraz profil radiowej Jedynki na facebooku.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzą: Karolina RożejRoman Czejarek

Gość: Michał Mikołajczyk z Rekopolu (Organizacji Odzysku Opakowań SA)

Data emisji: 27.10.2015

Godzina emisji: 10.09

gs/ag

Czytaj także

Kierowcy, rowerzyści, piesi - wojna na śmierć i życie

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2015 15:06
- Wiele rzeczy, które dzieją się teraz w przestrzeni publicznej jest efektem tego, jaki ma ona kształt. Zachowania uczestników ruchu nie są związane jedynie z ich kulturą, ale właśnie zagospodarowaniem przestrzeni - mówi psycholog transportu Jacek Grunt-Mejer.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bez celibatu w Kościele. Kiedy ksiądz może mieć żonę?

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2015 12:00
- Celibat księży to prowokacja, życiowy performance wskazujący, że jest coś ponad nad naszym życiem. Nie wyrzekamy się seksualności – mówi ks. Adam Pawłowski z Poznania.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przemoc w szkole niejedno ma oblicze

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2015 16:35
Przemoc w szkole nie zawsze polega na biciu. To może być też przemoc np. psychiczna. Jak ją zwalczać?
rozwiń zwiń