X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Eksmisja z perspektywy właściciela i lokatora

Na czym polega eksmisja i kiedy może się odbyć, to informacje ważne nie tylko dla tych, którym grozi usunięcie z lokalu, ale także właścicieli nieruchomości.
Podstawą prawną do eksmisji mogą być zapisy umowy między właścicielem a lokatorem, ale także państwowe akty prawne. O nadrzędności jednego z nich w konkretnych sytuacjach mówił mec. Bartosz Bator
Podstawą prawną do eksmisji mogą być zapisy umowy między właścicielem a lokatorem, ale także państwowe akty prawne. O nadrzędności jednego z nich w konkretnych sytuacjach mówił mec. Bartosz Bator Foto: pixabay.com/domena publiczna
O Audycji
Opis

Na czym polega eksmisja i kiedy może się odbyć, to informacje ważne nie tylko dla tych, którym grozi usunięcie z lokalu, ale także właścicieli nieruchomości.

Nierzetelny lokator jest bowiem ryzykiem wpisanym w instytucję najmu. Niepłacenie czynszu jest jedną z podstaw do eksmisji, ale tylko, gdy następuje przez minimum trzy pełne okresy rozliczeniowe. Wyeksmitować można także lokatora, który w sposób rażący i uporczywy narusza tzw. porządek domowy. Ktoś, z kim podpisaliśmy umowę najmu nie może również odstąpić lokalu osobom trzecim, stanowi to bowiem podstawę do rozwiązania umowy z krótkim terminem wypowiedzenia.

Czytaj i słuchaj także 
porada prawo 1200.jpg
Porady prawne w Jedynce. Sprawdź, jak uniknąć kłopotów

Tych wszystkich problemów może uniknąć właściciel, który zdecydował się na najem okazjonalny. Na czym on polega i jaką umowę należy zawrzeć? Kiedy okres wypowiedzenia wynosi aż trzy lata, a właściciel musi udostępnić lokatorowi lokal zastępczy? O tym wszystkim, a także aktach prawnych, które regulują przeprowadzanie eksmisji mówił mec. Bartosz Bator.

Pytania o tematyce prawnej kierować można na adres prawo@polskieradio.pl. W każdą środę w audycji "Cztery pory roku" prawnik wyjaśnia wątpliwości słuchaczy i pełni dyżur telefoniczny.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadził: Roman Czejarek

Gość: Bartosz Bator (prawnik)

Data emisji: 25.11.2015

Godzina emisji: 11.18

asz/pg

Playlista
Tagi

Playlista