Święto Holi, Wiszu - tak Nowy Rok świętują w Indiach

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2015 14:27
- Zastanawiając się nad świętowaniem Nowego Roku w Indiach naliczyłem co najmniej 16 dat, w których mieszkańcy tego ponad miliardowego społeczeństwa obchodzą przełom starego i nowego roku - mówi Krzysztof Renik, były korespondent Polskiego Radia.
Audio
  • Krzysztof Renik o Nowym Roku w Indiach i Tybecie (Cztery pory roku/Jedynka)
  • Marek Brzeziński o sylwestrze w Paryżu w cieniu listopadowych zamachów terrorystycznych (Cztery pory roku/Jedynka)
- W 2016 roku święto Holi będzie obchodzone 23 marca - mówi Krzysztof Renik
- W 2016 roku święto Holi będzie obchodzone 23 marca - mówi Krzysztof RenikFoto: Glow Images/East News

Nowy Rok według kalendarza gregoriańskiego w Indiach powitany zostanie w czwartek (31.12) ok. godz. 20.30 polskiego czasu. - Święto to jest obchodzone przez nieco już zwesternizowane wielkomiejskie elity w New Delhi, Bombaju czy Kalkucie - tłumaczy gość "Czterech pór roku".

Tradycyjnie natomiast przejście ze starego na nowy rok obchodzone jest przez Hindusów na przełomie marca i kwietnia albo w połowie kwietnia. - Tamtejsze społeczności wywodzą się z pnia rolniczego, w związku z tym ten czas, odchodzenia zimy i nadejścia wiosny, to dla nich bardzo istotny moment w ciągu roku - podkreśla Krzysztof Renik.

To właśnie w tym okresie obchodzone jest święto Holi czy Wiszu. Skąd się one wywodzą i jak przebiegają, dowiesz się z nagrania audycji. O sylwestrze w Paryżu opowiada z kolei korespondent Polskiego Radia Marek Brzeziński.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzą: Małgorzata Raducha

Goście: Krzysztof Renik (były korespondent Polskiego Radia, dziennikarz Redakcji Międzynarodowej Polskiego Radia), Marek Brzeziński (korespondent Polskiego Radia w Paryżu)

Data emisji: 31.12.2015

Godziny emisji: 11.19 i 11.45

pg/tj

Czytaj także

Winogrona - sylwestrowy towar pierwszej potrzeby na Wyspach Kanaryjskich

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2015 12:56
- W momencie gdy wybija północ i słychać 12 uderzeń dzwonów, to przy każdym z nich trzeba zjeść jedno winogrono, żeby przyniosło to szczęście na Nowy Rok - mówi Ewa Sarwicka, mieszkanka Lanzarote.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ile warte są noworoczne postanowienia, czyli magia sylwestra

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2015 12:11
- Lubimy magię. Nadajemy nadzwyczajne znaczenie szczególnym datom i wydarzeniom - tłumaczył w radiowej Jedynce psycholog Jacek Gientka.
rozwiń zwiń