Wcześniejsza emerytura to dyskryminacja kobiet?

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2016 14:16
- Przy obliczaniu wysokości emerytury najważniejsze są ostatnie lata pracy. Niższy wiek emerytalny to zatem niższe świadczenie - mówiła Elżbieta Ćwiklińska-Kożuchowska, prezes fundacji Klasa Kobiet.
Audio
  • Czy wiek emerytalny kobiet powinien być niższy niż u mężczyzn? (Cztery pory roku/Jedynka)
Poprzedni rząd podwyższył wiek emerytalny do 67 lat i zrównał go dla kobiet i mężczyzn. Obecny chce cofnąć tę reformę
Poprzedni rząd podwyższył wiek emerytalny do 67 lat i zrównał go dla kobiet i mężczyzn. Obecny chce cofnąć tę reformę Foto: Glow Images/East News

Temat audycji z cyklu "Głos za głos" - czy wiek emerytalny kobiet powinien być niższy niż u mężczyzn? - wywołał duże zainteresowanie wśród słuchaczy, zwłaszcza żeńskiej ich części. - Przepisy tworzą przeważnie mężczyźni lub ludzie młodzi, którzy nie orientują się, że po 55. roku życia lub nawet wcześniej kobieta przechodzi menopauzę. W jej skutek powstaje wiele dolegliwości, które mają wpływ na to, że nie jest się wydajnym w pracy - słychać było z jednej strony. - 60 lat to wiek, gdy kobiety osiągają największą sprawność umysłową. Wiek emerytalny powinien być ten sam niezależnie od płci - przekonywała inna słuchaczka.

Wiele kobiet podkreślało, że chciałoby wyboru, czy przechodzić na emeryturę w wieku 60 lat, czy później. - Ja też jestem za tym. Najpierw jednak powinno się wiedzieć, na czym ten wybór polega. To nie tak, że usiądę sobie na kanapie i od tej pory będą mogła chować swoje wnuki albo jeździć na wycieczki. Wcześniej trzeba policzyć, ile tej emerytury dostanę i zastanowić się, jak za tę kwotę będę żyła - odpowiadała Elżbieta Ćwiklińska-Kożuchowska.

Czytaj i słuchaj także
mowa spotkanie rozmowa debata 1200.jpg
Głos za głos - wyraź opinię w ważnej sprawie

Zdaniem zaproszonej do studia ekspert, niższy wiek emerytalny kobiet wpłynie negatywnie nie tylko sytuację ekonomiczną samych zainteresowanych, ale również na całą gospodarkę. W głosach słuchaczy płci męskiej często pojawiał się natomiast temat równouprawnienia...

W cyklu "Głos za głos" rozmawiamy bez polityki i bez obrażania. Zapraszamy do udziału w dyskusji od poniedziałku do czwartku po godz. 10.00. Telefon do studia: 22 645 22 66. Nowy temat dyskusji można zgłosić także pod numerem 22 645 26 26. Do dyspozycji słuchaczy są także pozostałe kanały komunikacji: nr sms 71 151 oraz profil radiowej Jedynki na facebooku.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzą: Karolina Rożej, Roman Czejarek

Gość: Elżbieta Ćwiklińska-Kożuchowska (prezes fundacji Klasa Kobiet, inicjatorka Uniwersytetu II Wieku)

Data emisji: 7.01.2016

Godzina emisji: 10.14

pg/ag

Czytaj także

Jan Guz o emeryturach: powinny być zależne od stażu pracy

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2015 13:26
- Propozycja prezydenta, aby obniżyć wiek emerytalny idzie w dobrym kierunku, ale nie wypełnia do końca oczekiwań społecznych - mówił w radiowej Jedynce Jan Guz, przewodniczący OPZZ.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wiceszef klubu Kukiz'15: najlepsza byłaby emerytura obywatelska

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2015 14:00
- Załóżmy, że każdemu należy się 1500 zł i tyle. Resztę środków miałby z ubezpieczenia, zabezpieczenia własnego itd. - mówi w radiowej Jedynce Marek Jakubiak, wiceprzewodniczący klubu parlamentarnego Kukiz’15.
rozwiń zwiń