Kontrowersje wokół wysokości emerytur z KRUS

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2016 10:58
Czy to sprawiedliwe, że rolnicy płacą niższe składki emerytalno-rentowe? Jaki jest sposób ich naliczania? W audycji "Głos za głos" mówiliśmy m.in. o tych problemach.
Audio
  • Eksperckie porady dotyczące emerytur z KRUS (Głos za głos/Jedynka)
Która emerytura jest korzystniejsza? Z ZUS czy KRUS? (zdjęcie ilustracyjne)
Która emerytura jest korzystniejsza? Z ZUS czy KRUS? (zdjęcie ilustracyjne)Foto: pixabay.com/CC0 Public Domain/pavlofox

Z ubezpieczenia w KRUS korzysta 1 mln 280 tys. osób. Ubezpieczenie społeczne rolników jest zróżnicowane. Obejmuje składkę na dwa odrębne ubezpieczenia - emerytalno-rentowe oraz ubezpieczenie wypadkowe, chorobowe, macierzyńskie.

Nasze ekspertki, czyli Maria Lewandowska - rzecznik prasowy KRUS oraz Ewa Jaworska - główny specjalista ds. świadczeń krótkoterminowych KRUS tłumaczą słuchaczom zawiłości systemu oraz rozwiewają ich wątpliwości. Zapraszamy do wysłuchania audycji.

W cyklu "Głos za głos" rozmawiamy bez polityki i bez obrażania. Zapraszamy do udziału w dyskusji od poniedziałku do czwartku po godz. 10.00. Telefon do studia: 22 645 22 66. Nowy temat dyskusji można zgłosić także pod numerem 22 645 26 26. Do dyspozycji słuchaczy są także pozostałe kanały komunikacji: nr sms 71 151 oraz profil radiowej Jedynki na facebooku.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzą: Roman Czejarek, Bogdan Sawicki

Goście: Maria Lewandowska (rzecznik prasowy KRUS), Ewa Jaworska (główny specjalista ds. świadczeń krótkoterminowych KRUS)

Data emisji: 27.01.2016

Godzina emisji: 10.09

mp/pg

Czytaj także

KRUS czy ZUS: gdzie emerytury i renty rosną szybciej?

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2014 08:52
Przez ostatnich 10 lat emerytury i renty rolników wzrosły przeciętnie o 53%, natomiast świadczenia wypłacane z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zwiększyły się średnio o 77%. Szczególnego znaczenia nabiera to wobec różnicy w wysokości emerytur i rent z obu instytucji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wiek emerytalny. Słuchacze podpowiadają politykom

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2015 14:23
60 czy 67? A może jedynie 55? W jakim wieku najlepiej byłoby przechodzić na emeryturę i skąd powinny pochodzić na nią środki? W dyskusji słuchaczy Jedynki i eksperta padły ciekawe propozycje.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wcześniejsza emerytura to dyskryminacja kobiet?

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2016 14:16
- Przy obliczaniu wysokości emerytury najważniejsze są ostatnie lata pracy. Niższy wiek emerytalny to zatem niższe świadczenie - mówiła Elżbieta Ćwiklińska-Kożuchowska, prezes fundacji Klasa Kobiet.
rozwiń zwiń