Agata Puścikowska: kuchnia to nie miejsce opresji

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2016 15:15
- "Wielokuchania" to autorska książką antykucharska - mówi w radiowej Jedynce jej autorka, Agata Puścikowska.
Audio
  • Agata Puścikowska o swojej wielodzietnej rodzinie i książce "Wielokuchnia" (Cztery pory roku/Jedynka)
Agata Puścikowska
Agata PuścikowskaFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Agata Puścikowska podkreśla, że na rynku jest wiele książek kucharskich, które powodują, że - czytając poszczególne przepisy - "łapiemy się za głowę". - W "Wielokuchni" chodzi o to, żeby gotować i nie przejmować się. Bo każdy to potrafi, kiedy się nie stresuje, kiedy ma z tego przyjemność - podkreśla autorka, która w radiowej Jedynce współprowadzi audycję "Damska torebka".

- Tu nie trzeba wielkiej filozofii, to kwestia zmiany świadomości, szczególnie u kobiet, które czują się przytłoczone tzw. garami. Obiad z trzech dań można zrobić w pół godziny w sposób szybki, smaczny i bezstresowy - przekonuje rozmówczyni Romana Czejarka, który sam zdradza, czy podczas gotowania ściśle trzyma się przepisów, czy też pozwala sobie na improwizację.

Agata Puścikowska opowiada również o swojej rodzinie i wyzwaniach, jakie stoją przed matką pięciorga dzieci. Dlaczego zdecydowała się na liczne potomstwo? Na co przeznaczy pieniądze, jakie jej rodzina otrzyma w ramach programu "500+"? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania.

***

Audycja: Cztery pory roku

Przygotował: Roman Czejarek

Gość: Agata Puścikowska (dziennikarka)

Data emisji: 16.02.2016

Godzina emisji: 10.20

mk/asz

Czytaj także

Dlaczego nie mamy dzieci - hedonizm czy odpowiedzialność?

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2015 16:21
- Kobiety są coraz bardziej świadome swoich praw. Posiadanie dziecka nie jest już jedynym celem i sensem życia. Kobieta ma prawo wyboru - mówi Wilejka Zagórowska z Fundacji MAMA.
rozwiń zwiń