Zamachy w Brukseli. "Służby utraciły możliwość zapewnienia bezpieczeństwa"

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2016 11:05
- Cele jak teoretycznie strzeżone lotnisko i okolice siedziby Parlamentu Europejskiego są oczywiste. Niewykluczone, że doczekamy się jeszcze zamachu na kwaterę NATO. W takiej sytuacji weryfikuje się zdolność służb specjalnych do działania. Dziś wiemy, że zdolność belgijskiego kontrwywiadu jest żadna - mówił w Jedynce ekspert ds. terroryzmu dr Wojciech Szewko.
Audio
  • Ekspert ds. terroryzmu dr Wojciech Szewko o zamachach w Brukseli (Cztery pory roku/Jedynka)
  • Korespondentka Polskiego Radia w Belgii Beata Płomecka o zamachach w Brukseli (Jedynka)
  • Płk. Krzysztof Przepiórka o zamacha terrorystycznych w Brukseli (Jedynka)
  • Dr Bartłomiej Zdaniuk z Instytutu Nauk Politycznych UW o debacie publicznej na temat terroryzmu (Muzyczna Jedynka)
  • Anna Nehrebecka - aktorka, żona byłego ambasadora RP w Belgii - o zamachach w Brukseli (Kulturalna Jedynka)
  • Marta Skolimowska, współpracująca z Komisją Europejską i Dariusz Rosiak z Redakcji Międzynarodowej Polskiego Radia mówią o tym jak Belgia zmieniała się w latach 2007-2016 (Kulturalna Jedynka)
W zamachach w Brukseli zginęło co  ponad 30 osób, a 200 zostało rannych. Belgijskie władze wprowadziły najwyższy poziomo alertu antyterrorystycznego
W zamachach w Brukseli zginęło co ponad 30 osób, a 200 zostało rannych. Belgijskie władze wprowadziły najwyższy poziomo alertu antyterrorystycznegoFoto: PAP/EPA/MASSIMO PERCOSSI

Trzy eksplozje wstrząsnęły we wtorek stolicą Belgii. Władze podniosły alert antyterrorystyczny w całym kraju do najwyższego poziomu. Do wybuchów doszło na lotnisku Zaventem oraz na jednej ze stacji metra. Zginęło ponad 30 osób, a ponad 200 zostało rannych.

Zdaniem Wojciecha Szewko zamachy nie są zaskoczeniem. Przypomniał, że wiadomo było przynajmniej o kilku komórkach terrorystycznych, które funkcjonują na terenie UE. - To jeszcze nie musi być koniec. Ludzie powinni opuścić opuścić stacje metra, dworce i lotniska. Mogą być kolejne wybuchy w kolejnych miejscach - apelował gość Jedynki.

Zobacz także
bruksela 1200.jpg
Polacy ranni w zamachu w Brukseli

Ekspert ds. terroryzmu tłumaczył, że belgijskie służby bezpieczeństwa padły ofiarą poprawności politycznej. - Przez lata uznawano, że nie będzie się inwigilowało skrajnych islamistów, bo narusza to swobody obywatelskie. Nikt nie śledził tych osób, kilka aresztowano, ale były ich dziesiątki - powiedział Wojciech Szewko. Jak podkreślił działania policji w Belgii poddają w wątpliwość jej profesjonalizm.

***

Rozmawiał: Roman Czejarek

Gość: Wojciech Szewko (ekspert ds. terroryzmu)

Data emisji: 22.03.2016

Godzina emsiji: 9.37

Rozmowę wyemitowano w adycji "Cztery pory roku"

tj/gs

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dr Wojciech Szewko: w Polsce nie ma nawet definicji terroryzmu

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2015 09:50
- Jeżeli w Izraelu zamachowiec wjedzie samochodem w grupę żołnierzy, to jest to akt terroru. W Polsce będzie to traktowane jako spowodowanie katastrofy w ruchu lądowym - mówił w Jedynce ekspert ds. stosunków międzynarodowych i Bliskiego Wschodu.
rozwiń zwiń