Elżbieta II. Królowa o niegrzecznej biografii

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2016 20:30
- Postanowiłem zedrzeć fasadę i pokazać, dlaczego może nas zachwycać, a dlaczego nie. I jaka jest naprawdę - mówi Marek Rybarczyk, autor książki "Elżbieta II. O czym nie mówi królowa?".
Audio
  • O życiu Elżbiety II opowiada Marek Rybarczyk (Cztery pory roku/Jedynka)
Od września 2015 Królowa Elżbieta II jest najdłużej panującym monarchą Wielkiej Brytanii. Pobiła bowiem rekord królowej Wiktorii (63 lata, 7 miesięcy i 2 dni), której jest praprawnuczką
Od września 2015 Królowa Elżbieta II jest najdłużej panującym monarchą Wielkiej Brytanii. Pobiła bowiem rekord królowej Wiktorii (63 lata, 7 miesięcy i 2 dni), której jest praprawnuczkąFoto: PAP/DPA/Horst Ossinger

Uwielbia powieści Agathy Christie, jeździ konno i poluje, podpisuje ustawy, jej są wszyscy urzędnicy państwowi. Elżbieta II wystąpiła w filmie z Jamesem Bondem, to na niej spoczywa też obowiązek wypowiedzenia wojny. - Bez niej nie byłoby tej wielkiej lojalności dla państwa, ona jest tym, co nie ma barwy politycznej - opowiada dziennikarz.

Marek Rybarczyk opisuje losy królowej z dynastii Windsorów, która jest najdłużej panującym władcą Wielkiej Brytanii, codziennie prowadzi pamiętnik, który nigdy nie zostanie opublikowany, a tego, co nastąpi po jej śmierci, nikt nie jest w stanie sobie wyobrazić.

Jaka jest tajemnica długowieczności królowej Elżbiety i jakich rozterek dostarczyło jej małżeństwo? Zapraszamy do wysłuchania audycji, której gość mówi też o obchodach 90. urodzin królowej Elżbiety II.

Książka Marka Rybarczyka "Elżbieta II. O czym nie mówi królowa?" ukaże się 13 kwietnia nakładem wyd. Znak. 

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Roman Czejarek

Gość: Marek Rybarczyk (dziennikarz, korespondent, publicysta)

Data emisji: 29.03.2016

Godzina emisji: 11.22   

asz/tj

Czytaj także

Elżbieta II. Kobieta, która wzięła ślub z monarchią

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2021 05:40
"Z Bożej łaski Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej oraz innych Jej Królestw i Terytoriów królowa, Głowa Wspólnoty Narodów, Obrończyni Wiary" – oto pełny tytuł królowej Elżbiety II. Kobiety, która od 69 lat stoi na czele Królestwa Brytyjskiego.
rozwiń zwiń