Polska światową potęgą w hodowli clematisów, czyli powojników

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2016 12:22
"Kardynał Wyszyński", "Jan Paweł II, "Królowa Jadwiga", "Monte Casino" czy "Westerplatte" - to znane na świecie nazwy różnych odmian powojników wyhodowanych przez jezuitę brata Stefana Franczaka.
Audio
Clematisy są ozdobą każdego ogrodu
Clematisy są ozdobą każdego ogroduFoto: pixabay/domena publiczna

Brat Stefan od 1951 roku opiekował się ogrodem klasztornym Kolegium Jezuitów przy ul. Rakowieckiej w Warszawie, gdzie krzyżował różne odmiany tych niezwykłych pnączy.

W dniu uroczystości odsłonięcia tablicy poświęconej bratu Stefanowi Franczakowi o należących do najwartościowszych roślin ogrodowych opowiadał hodowca i producent - Szczepan Marczyński.

Poza wspomnieniem działalności brata Franczaka, ekspert poradził, jak wybierać sadzonki klematisów i jak się nimi opiekować.

Na świecie jest od trzech do czterech tysięcy odmian clematisów. Pnącza osiągają 20 metrów długości, a pachnące kwiaty - średnicę 30 cm.

***

Tytuł audycji: "Cztery Pory Roku"

Prowadzi: Roman Czejarek

Gość: dr Szczepan Marczyński (hodowca i producent Clematisów)

Data emisji: 17.06.2016

Godzina emisji: 10.38

ab/mg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kamienica za cebulkę. Tajemna historia tulipana

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2016 18:24
- Holenderska sława tulipana zaczęła się od odmiany semper augustus, której cebulki osiągnęły niebotyczne ceny i wywołały krach giełdowy - opowiada dr Damian Makowski. Jednak nie w Europie znajdujemy tulipanowe początki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piknik Naukowy 2016. Jak urządzić eko-ogródek?

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2016 13:00
Wielkim krokami zbliża się Piknik Naukowy - największa tego typu impreza na naszym kontynencie. Jakie atrakcje czekają na tych, którzy 7 maja odwiedzą Stadion Narodowy? Uchylamy rąbka tajemnicy!
rozwiń zwiń