Warszawskie legendy, które budują tożsamość

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2016 13:39
- To jest pierwsza książka, która zebrała prawie wszystkie legendy warszawskie i nie ma w Polsce odpowiednika, mimo, że wydano wiele podobnych regionalnych antologii - z dumą oznajmił kulturoznawca, Łukasz Bukowiecki, autor posłowia do publikacji "Legendy warszawskie. Antologia".
Audio
  • Kulturoznawca o imponującym zbiorze pt. "Legendy warszawskie.Antologia" (Cztery pory roku/Jedynka)
Najwięcej warszawskich legend związanych jest ze Starym Miastem
Najwięcej warszawskich legend związanych jest ze Starym MiastemFoto: pixabay

Ogromny zespół pracowników i współpracowników Muzeum Warszawy opracował warstwę naukową i popularnonaukową pokaźnego w objętości wydawnictwa.

- Książka została tak uporządkowana, żeby poszczególne legendy przypisać do różnych miejsc w Warszawie, zarówno tych istniejących, jak i nieistniejących. Jest tych miejsc 30, a opowieści o nich - dwa razy tyle - mówił gość Sławy Bieńczyckiej.

Legendy pokazują topografię i pozwalają lepiej zakorzenić się tam, gdzie żyjemy. - Pozwalają znaleźć tożsamość z miejscem, w którym się żyje, pracuje, mieszka. Nawet dorosłym osobom potrzebne są do tego, abyśmy oczami świadków historii na nowo poznali dzieje miasta, regionu, kraju - przekonywał Bukowiecki.

Co warszawski Bazyliszek ma wspólnego ze smokiem wawelskim? Gdzie mieszkała Syrenka, a gdzie Złota Kaczka? Odpowiedzi w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: "Cztety pory roku"

Prowadzi: Sława Bieńczycka

Gość: Łukasz Bukowiecki (kulturoznawca z Uniwersytetu Warszawskiego, autor posłowia do książki "Legendy warszawskie. Antologia")

Data emisji: 29.09.2016

Godzina emisji: 9.23

ab/mg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Industrialne serce bije w województwie śląskim

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2016 15:02
- Pokazujemy technikę i technologię przez zabawę. Nie wolno zapominać o przeszłości, bo ona kształtuje przyszłość - podkreśla Adam Hajduga organizator Industriady
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wyjątkowy koncert-hołd dla powstańczej Warszawy

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2016 15:00
- Wydarzenie jest dedykowane Powstańcom i ludności cywilnej Śródmieścia. Tytuł koncertu "To my - walcząca Warszawa" jest cytatem z "Hymnu Śródmieścia". Zależy nam także na tym, żeby pokazać, że w Śródmieściu toczyło się powstańcze życie, m.in. odbywały się koncerty - mówi Anna Żochowska.
rozwiń zwiń