Muzeum w Wieliczce - majestat starej kopalni

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2016 13:20
Trasa muzealna w kopalni soli w Wieliczce właśnie świętuje swoje 50. urodziny. - Muzeum było niezwykle nowoczesne, jego twórca, Alfons Długosz, zadbał o atrakcyjną ekspozycję, a także o to, by były tam sala kinowa i kawiarnia - mówi Piotr Chwalba z muzeum.
Audio
  • Piotr Chwalba zaprasza do Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce (Cztery Pory Roku/Jedynka)
Korytarz kopalni soli w Wieliczce
Korytarz kopalni soli w WieliczceFoto: Pixabay (Domena publiczna)

Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce to jedna z najbardziej znanych atrakcji turystycznych Polski i największe podziemne muzeum w Europie.

- Każdy gość na początku przechodzi przez trasę turystyczną, której początki sięgają XIX wieku, natomiast później ma jeszcze szansę zobaczenia drugiej części kopalni, czyli muzeum. To tam znajdują się oryginalne zabytki, m.in. kolekcja niezwykłych maszyn górniczych - mówi Piotr Chwalba, kierownik działu promocji muzeum. Gość Jedynki opowiada też o "majestatycznych rezerwatach górniczych wielkości dużych kościołów" i zdradza, który z kopalnianych eksponatów jest najcenniejszy. Zaprasza także na wizytę w zamku żupnym.

***

Tytuł audycji: "Cztery pory roku"

Prowadzi: Sława Bieńczycka

Gość: Piotr Chwalba (kierownik działu promocji Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce)

Data emisji: 7.10.2016

Godzina emisji: 9.21

mg/ab

Czytaj także

Królestwo soli z bliska. Tajemnice kopalni Wieliczka

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2016 04:19
- Praca w kopalni dawniej wymagała dużego poświęcenia. Twardość soli jest podobna do gipsu i marmuru, więc nie jest to praca jak w maśle - mówi Marzena Chwast z Kopalni Soli "Wieliczka".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sandomierz. Rękawiczki św. Jadwigi i fajka Mickiewicza

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2016 11:00
- Wszyscy wchodzą i pytają: to tu zobaczymy rękawiczki św. Jadwigi? A potem są absolutnie zaskoczeni klasą zbiorów - mówi Urszula Stępień o ekspozycji Muzeum Diecezjalnego w Sandomierzu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jagodowy Król i Koszałek Opałek - można ich tam spotkać

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2016 14:30
Sława Bieńczycka, jak co roku podczas "Lata z Radiem", zachęca do odwiedzania atrakcyjnych turystycznie miejsc w Polsce. W tym roku podąża tropem szlaków tematycznych.
rozwiń zwiń