Zwyczajna niezwyczajna Maria Skłodowska-Curie

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2016 12:52
- Niezwykłe było to, że w czasach, gdy kobiecie trudno było realizować własne marzenia ona robiła to tak, jakby to było coś zwykłego. Fakt ten dawał jej poczucie szczęścia, które udzielało się jej otoczeniu. Na tym z kolei polegała ta jej zwykłość - mówi Małgorzata Marciniak z Towarzystwa Marii Skłodowskiej-Curie.
Audio
  • Małgorzata Marciniak o faktach z biografii Marii Skłodowskiej-Curie (Cztery pory roku/Jedynka)
Maria Skłodowska-Curie
Maria Skłodowska-CurieFoto: Domena publiczna/Wikimedia Commons/CC

W poniedziałek (7.11) mija 149. rocznica urodzin Marii Skłodowskiej-Curie oraz 105. rocznica przyznania jej drugiej Nagrody Nobla. Słynna Polka przyszła na świat w Warszawie w inteligenckiej, choć niezamożnej rodzinie. Był rok 1867, a więc trwały zabory. - W tym domu dużo ważniejsze było być niż mieć. Od kilku pokoleń świadomość polskości i odpowiedzialności była w rodzinie Marii bardzo głęboka - tłumaczy Małgorzata Marciniak.

Karierę naukową Maria Skłodowska zrobiła we Francji, gdzie poślubiła fizyka Piotra Curie. - Będąc starszym od niej o 5 lat, będąc Francuzem i osobą już ugruntowaną w tamtejszej nauce, Piotr niewątpliwie pomagał Marii. Natomiast zdecydowanie nie można powiedzieć, że gdyby nie on, to Maria niczego by nie osiągnęła - podkreśla gość radiowej Jedynki.

Ile rodzeństwa miała Maria Skłodowskia-Curie, jak trafiła na studia w Paryżu, z czego tam żyła, czy miała jakąś miłość przed Piotrem, która polska uczelnia nie chciała jej zatrudnić i dlaczego nie była lubiana przez Francuzki, dowiesz się z nagrania audycji. Tam również rozmowa z dziennikarzem Polskiej Agencji Prasowej Pawłem Wernickim o zasługach M. Skłodowskiej-Curie dla współczesnej radiologii.

***

Tytuł audycji: "Cztery Pory Roku"

Prowadzi: Roman Czejarek

Goście: Małgorzata Marciniak (prezes Towarzystwa Marii Skłodowskiej-Curie), Paweł Wernicki (dziennikarz medyczny PAP)

Data emisji: 7.11.2016

Godzina emisji: 9.23

pg/ab

Czytaj także

Skłodowska-Curie i Paul Langevin. Związek, który wstrząsnął Francją

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2015 12:11
- Monumentalnym skrzywieniem jest postrzeganie Marii Skłodowskiej-Curie jako osoby pozbawionej uczuć - mówił w Jedynce Maciej Karpiński o swojej książce "Maria i Paul. Miłość geniuszy".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Uczona, która nie bała się marzyć

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2015 12:56
- Niemożliwością było, by w Warszawie po 123 latach niewoli i po I wojnie światowej powstał Instytut Radowy. A Skłodowska-Curie nie tylko marzyła, ale i doprowadziła to marzenie do kształtów rzeczywistych - opowiada Małgorzata Sobieszczak-Marciniak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Maria Skłodowska-Curie wciąż na nowo zmagała się z życiem

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2015 18:00
- To kobieta, która ciągle mierzyła się z nowymi zadaniami i całe życie musiała walczyć o potwierdzenie własnej wartości – mówi autor monodramy "Promieniowanie" Jarosław Sokół.
rozwiń zwiń