X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Zwyczajna niezwyczajna Maria Skłodowska-Curie

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2016 12:52
- Niezwykłe było to, że w czasach, gdy kobiecie trudno było realizować własne marzenia ona robiła to tak, jakby to było coś zwykłego. Fakt ten dawał jej poczucie szczęścia, które udzielało się jej otoczeniu. Na tym z kolei polegała ta jej zwykłość - mówi Małgorzata Marciniak z Towarzystwa Marii Skłodowskiej-Curie.
Audio
  • Małgorzata Marciniak o faktach z biografii Marii Skłodowskiej-Curie (Cztery pory roku/Jedynka)
Maria Skłodowska-Curie
Maria Skłodowska-CurieFoto: Domena publiczna/Wikimedia Commons/CC

W poniedziałek (7.11) mija 149. rocznica urodzin Marii Skłodowskiej-Curie oraz 105. rocznica przyznania jej drugiej Nagrody Nobla. Słynna Polka przyszła na świat w Warszawie w inteligenckiej, choć niezamożnej rodzinie. Był rok 1867, a więc trwały zabory. - W tym domu dużo ważniejsze było być niż mieć. Od kilku pokoleń świadomość polskości i odpowiedzialności była w rodzinie Marii bardzo głęboka - tłumaczy Małgorzata Marciniak.

Karierę naukową Maria Skłodowska zrobiła we Francji, gdzie poślubiła fizyka Piotra Curie. - Będąc starszym od niej o 5 lat, będąc Francuzem i osobą już ugruntowaną w tamtejszej nauce, Piotr niewątpliwie pomagał Marii. Natomiast zdecydowanie nie można powiedzieć, że gdyby nie on, to Maria niczego by nie osiągnęła - podkreśla gość radiowej Jedynki.

Ile rodzeństwa miała Maria Skłodowskia-Curie, jak trafiła na studia w Paryżu, z czego tam żyła, czy miała jakąś miłość przed Piotrem, która polska uczelnia nie chciała jej zatrudnić i dlaczego nie była lubiana przez Francuzki, dowiesz się z nagrania audycji. Tam również rozmowa z dziennikarzem Polskiej Agencji Prasowej Pawłem Wernickim o zasługach M. Skłodowskiej-Curie dla współczesnej radiologii.

***

Tytuł audycji: "Cztery Pory Roku"

Prowadzi: Roman Czejarek

Goście: Małgorzata Marciniak (prezes Towarzystwa Marii Skłodowskiej-Curie), Paweł Wernicki (dziennikarz medyczny PAP)

Data emisji: 7.11.2016

Godzina emisji: 9.23

pg/ab

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Skłodowska-Curie i Paul Langevin. Związek, który wstrząsnął Francją

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2015 12:11
- Monumentalnym skrzywieniem jest postrzeganie Marii Skłodowskiej-Curie jako osoby pozbawionej uczuć - mówił w Jedynce Maciej Karpiński o swojej książce "Maria i Paul. Miłość geniuszy".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Uczona, która nie bała się marzyć

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2015 12:56
- Niemożliwością było, by w Warszawie po 123 latach niewoli i po I wojnie światowej powstał Instytut Radowy. A Skłodowska-Curie nie tylko marzyła, ale i doprowadziła to marzenie do kształtów rzeczywistych - opowiada Małgorzata Sobieszczak-Marciniak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Maria Skłodowska-Curie wciąż na nowo zmagała się z życiem

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2015 18:00
- To kobieta, która ciągle mierzyła się z nowymi zadaniami i całe życie musiała walczyć o potwierdzenie własnej wartości – mówi autor monodramy "Promieniowanie" Jarosław Sokół.
rozwiń zwiń