Z napisem czy bez, czyli jak nie zbezcześcić flagi

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2016 13:46
Przed Świętem Niepodległości podpowiadamy, jak obchodzić się z symbolami narodowymi. - Generalnie na fladze nie powinno się nic pisać, ale dopuściłbym umieszczanie nazwy miejscowości na flagach kibiców wydarzeń sportowych - mówi Jarosław Pych z Muzeum Wojska Polskiego.
Audio
  • Jarosław Pych o tym, jak prawidłowo obchodzić się z flagą, herbem i kokardą narodową (Cztery Pory Roku/Jedynka)
Z napisem czy bez, czyli jak nie zbezcześcić flagi
Foto: Pixabay (Domena publiczna)

Ekspert podkreśla jednocześnie, że niedopuszczalne jest umieszczanie napisów reklamowych.

Wiele kontrowersji budzi także umieszczanie na fladze herbu Polski - Orła Białego. - Już w 1919 roku, kiedy uchwalano symbole narodowe, zastosowano dualizm: przyjęto flagę biało-czerwoną i osobno flagę biało-czerwoną z herbem, która zarezerwowana była dla placówek dyplomatycznych, przedstawicielstw handlowych i jako bandera - mówi Jarosław Pych. - Możemy przymknąć oko na wywieszanie tej drugiej wersji przed domami, ale osobiście uważam, że dla powszechnego użytku powinniśmy stosować flagę bez herbu.

Jak odróżnić banderę cywilną od wojennej? Czy flagę powinno się zdejmować, gdy pada deszcz? Jaki błąd związany z symbolami narodowymi wkradł się do... konstytucji? Czy flagę, która się zniszczyła, można wyrzucić do śmieci? Czym są kotylion, wstążka i kokarda narodowa? O tym w audycji.

***

Tytuł audycji: "Cztery Pory Roku"

Prowadzi: Roman Czejarek

Gość: Jarosław Pych (kustosz z Muzeum Wojska Polskiego)

Data emisji: 10.11.2016

Godzina emisji: 9.11

mg/gs

Czytaj także

Najgorsza jest cisza. Ona zwiastuje tragedię

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2013 17:00
15 lat temu miała miejsce katastrofa lotnicza pod Otwockiem. - Pierwszy przydział męża był w pułku w Tomaszowie Mazowieckim. Zawsze jak samoloty latały i było je słychać, to było wszystko w porządku. Gorzej jak jest cisza. To znaczy, że coś się dzieje – mówi Hanna Oliwa, wdowa po pilocie, który zginął wówczas w wypadku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezydent Andrzej Duda: niepodległość jest zobowiązaniem dla wszystkich Polaków

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2015 18:40
- Dzięki niepodległości mamy prawa jako obywatele. O to walczyli nasi pradziadowie - mówił w "Sygnałach dnia" prezydent RP.
rozwiń zwiń