Superpełnia. Gołym okiem, przez teleskop, w internecie

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2016 13:44
- Tak blisko Ziemi Księżyc bywa dosyć często. Rzadko jednak zdarza się, by do tego był jeszcze w pełni. Ostatni raz coś takiego zdarzyło się w 1948 roku, a powtórzy się w 2034 roku - mówi Karol Wójcicki z portalu Z głową w gwiazdach.
Audio
  • Karol Wójcicki o superpełni Księżyca (Cztery pory roku/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay.com/Public Domain/KasaBubu

W poniedziałek (14.11) od godz. 16.30 na niebie widoczna będzie superpełnia Księżyca. Będzie on wyglądał, jakby był dużo większy i jaśniejszy niż zwykle. - To wszystko będzie doskonale widać gołym okiem. Cała frajda polega jednak na tym, że przez teleskop można zobaczyć więcej: kratery, góry, no i przede wszystkim cały Księżyc - podkreśla gość radiowej Jedynki.

Od godz. 16.00 Karol Wójcicki prowadził będzie w internecie transmisję z superpełni. - Najfajniejsze w tym wszystkim jest chyba to, że nie będę patrzył w gwiazdy sam. Przy teleskopie będę wprawdzie sam, ale podłączę do niego specjalną kamerę i za pośrednictwem internetu każdy będzie mógł zobaczyć, co widać w moim teleskopie i dowiedzieć się ode mnie, co się dzieje na niebie. To jest też opcja dla tych, którzy tego dnia nie będą mieli dobrej pogody - tłumaczy popularyzator astronomii.

Kiedy najlepiej obserwować superpełnię i na czym polega zjawisko refrakcji atmosferycznej, dowiesz się z nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: "Cztery pory roku"

Prowadzi: Roman Czejarek

Przygotowała: Agnieszka Ciecierska

Gość: Karol Wójcicki (portal Z głową w gwiazdach)

Data emisji: 14.11.2016

Godzina emisji: 10.44

pg/ab

Czytaj także

Misje Apollo. Rocznice zdobycia księżyca

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2016 10:50
- Mam ciarki, kiedy sobie myślę o tym, że aby odbyć taki lot, trzech może niezbyt rosłych, ale mężczyzn, dało się zamknąć na tak niewielkiej powierzchni - stwierdził Karol Wójciki z Centrum Nauki Kopernik.
rozwiń zwiń

Czytaj także

James Pawelczyk i jego 16 dni w kosmosie

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2016 13:35
Amerykański astronauta polskiego pochodzenia w dniach 17 kwietnia - 3 maja 1998 roku odbył lot kosmiczny na pokładzie wahadłowca Columbia.
rozwiń zwiń