Produkty "bio", "fit", "light" - nie daj się nabrać!

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2016 13:40
Osoby, które się odchudzają lub chcą po prostu odżywiać się zdrowo, często sięgają po produkty oznaczone jako dietetyczne. Okazuje się jednak, że to pułapka zastawiona przez marketingowców!
Audio
  • Dietetyczka Karolina Borkowska o zdradliwych produktach "light" (Cztery Pory Roku/Jedynka)
Na fali mody na zdrowe odżywianie w sklepach pojawiło się mnóstwo produktów oznaczonych jako dietetyczne. Nie wszystkie faktycznie takie są (zdjęcie ilustracyjne)
Na fali mody na zdrowe odżywianie w sklepach pojawiło się mnóstwo produktów oznaczonych jako dietetyczne. Nie wszystkie faktycznie takie są! (zdjęcie ilustracyjne)Foto: Pixabay (Domena publiczna)

- Produkty typu "light" mają obniżoną wartość energetyczną, a w porównaniu z produktem wyjściowym mają o conajmniej 30 proc. mniej kalorii mówi dietetyczka Karolina Borkowska. Jednocześnie tłumaczy, że producenci zastępują tłuszcz wypełniaczami i zagęstnikami, a cukier- sztucznymi słodzikami. - Brak tłuszczu w produkcie sprawia, że nie wchłaniają się witaminy A, D, E i K. Sztuczne słodziki powodują z kolei rozwój chorób. "Light" jest chwytem marketingowym - podsumowuje ekspertka i wyjaśnia, że najkorzystniej jest spożywać produkty złożone tylko z naturalnych składników.

A na co uważać, kupując produkty ekologiczne? Czym jest eko-liść? Jakimi naturalnymi substancjami można zastąpić cukier? Czym różni się ser od kostki serowej i jak powstaje serek topiony?

***

Tytuł audycji: "Cztery pory roku"

Prowadzi: Małgorzata Raducha

Gość: Karolina Borkowska (dietetyczka kliniczna)

Data emisji: 23.11.2016

Godzina emisji: 10.20

mg/ab

Czytaj także

Raport, który wstrząsnął światem. Mięso a nowotwory

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2015 16:45
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rewolucja w żywieniu: czas owoców i warzyw!

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2016 12:43
- W obiedzie to teraz surówka ma być podstawą - mówi Gabriela Sławińska, dietetyk i doradca żywieniowy, komentując tym samym zmiany wprowadzone w piramidzie żywieniowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prosty przepis na najlepsze śniadanie dla dziecka

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2016 09:00
- Domowe śniadanie wymaga zaangażowania, ale jest to inwestycja w nasze zdrowie i relacje - podkreśla kucharz, Grzegorz Łapanowski.
rozwiń zwiń