"Bardzo mnie to peszyło u Leona Niemczyka"

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2016 14:49
- Gdy na planie "Rancza" podchodziłem do niego z uwagą, zawsze wstawał. Mówiłem: panie Leonie, proszę tego nie robić. Odpowiadał: ale pan jest reżyserem - wspomina w radiowej Jedynce Wojciech Adamczyk.
Audio
  • Wspomnienie o Leonie Niemczyku w 10. rocznicę śmierci aktora (Cztery pory roku/Jedynka)
Wystawa Niemczykomania, czyli 24 godziny z Leonem Niemczykiem w Muzeum Kinematografii w Łodzi (zdjęcie z 2006 r.)
Wystawa "Niemczykomania, czyli 24 godziny z Leonem Niemczykiem" w Muzeum Kinematografii w Łodzi (zdjęcie z 2006 r.)Foto: Grzegorz Michałowski/PAP

We wtorek 29 listopada mija 10. rocznica śmierci Leona Niemczyka. Ten niezapomniany aktor w ciągu ponad 50 lat swojej kariery zagrał w około 400 filmach polskich i prawie 150 zagranicznych - głównie niemieckich, ale występował też w obrazach czechosłowackich, jugosłowiańskich i francuskich. Najbardziej znane filmy z jego udziałem to "Pociąg" Jerzego Kawalerowicza, "Krzyżacy", nominowany do Oscara "Nóż w wodzie" oraz "Rękopis znaleziony w Saragossie" Wojciecha Hasa.

Wojciech Adamczyk Leon Niemczyk niezwykle pięknie odnosił się do kobiet. On je, mówiąc staroświeckim językiem, adorował

Oprócz aktorstwa drugą pasją w życiu Leona Niemczyka były kobiety. Choć sam często powtarzał, że miał sześć żon, w rzeczywistości na ślubnym kobiercu stawał dwukrotnie. - Gdy poznałem go bliżej zrozumiałem, że w tym, co słyszałem na temat jego miłosnych podbojów może być ziarno prawdy. On niezwykle pięknie odnosił się do kobiet, mówiąc staroświeckim językiem adorował je. To jednak nie była adoracja z myszką, tylko coś bardzo współczesnego. Dawał odczuć kobiecie, że jest piękna, wspaniała, traktował ją z szacunkiem, był niezwykle miły i dowcipny - opowiada Wojciech Adamczyk.

Skąd wziął się przydomek "Leon Zawodowiec", dowiesz się z nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: "Cztery Pory Roku"

Prowadzi: Jolanta Fajkowska

Gość: Wojciech Adamczyk (reżyser)

Data emisji: 29.11.2016

Godzina emisji: 10.42

pg/ab

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Paweł Królikowski: całe życie stąpam po kruchym lodzie

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2016 12:00
- Nie umiem się wyrzec samego siebie. Mam świadomość tego, że całe życie będą stąpał po kruchym lodzie. Wybrałem los człowieka - przynajmniej w tym kraju - bezrobotnego, czyli artysty - mówi aktor.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Joanna Kurowska: żałoby nie można przejść na skróty

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2016 13:10
Joanna Kurowska dwa lata temu musiała zmierzyć się ze śmiercią swojego męża. Jak przyznaje, nie od razu udało jej się odzyskać równowagę.
rozwiń zwiń