"Wybór Górskiego na selekcjonera przeszedł bez większego echa"

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2016 14:18
- Takich trenerów jak Kazimierz Górski było wtedy kilku. Jego nominację na selekcjonera reprezentacji przyjęto jako coś normalnego, na zasadzie: pojawił się kolejny trener, któremu pewnie się nie uda - mówi dziennikarz Stefan Szczepłek.
Audio
  • Stefan Szczepłek o złotej erze w polskiej piłce za czasów Kazimierza Górskiego (Cztery pory roku/Jedynka)
- Od samego początku Kazimierz Górski miał własne zdanie, swój honor, swoje zasady i wizję zbudowania wielkiej reprezentacji - mówi Stefan Szczepłek
- Od samego początku Kazimierz Górski miał własne zdanie, swój honor, swoje zasady i wizję zbudowania wielkiej reprezentacji - mówi Stefan SzczepłekFoto: PAP/CAF

Stefan Szczepłek Od samego początku Kazimierz Górski miał własne zdanie, swój honor, swoje zasady i wizję zbudowania wielkiej reprezentacji

46 lat temu, 1 grudnia 1970 roku, Kazimierz Górski został powołany na stanowisko szkoleniowca piłkarskiej reprezentacji Polski. - To był taki dziwny czas. Pamiętajmy, to jeszcze w dalszym ciągu głęboki PRL. Cała struktura polskiej piłki i obyczaje w niej panujące świadczyły o tym, że jest to amatorszczyzna. Akurat ten 1970 r. był dla Polski bardzo szczęśliwy, bo Górnik Zabrze dotarł do finału Pucharu Zdobywców Pucharów, a Legia do półfinału Pucharu Mistrzów. Pojawiło się więc oczekiwanie, żeby sukcesy klubowe przełożyć na reprezentację. Szczęściem dla całej polskiej piłki okazał się Kazimierz Górski - podkreśla Stefan Szczepłek.

Erę sukcesów Orłów Górskiego rozpoczął złoty medal Igrzysk Olimpijskich w Monachium w 1972 roku. Niedługo potem przyszedł pierwszy po II wojnie światowej awans biało-czerwonych na mundial. Na turnieju w Republice Federalnej Niemiec w 1974 r. polscy piłkarze, po zwycięstwie nad Brazylią, zajęli 3. miejsce.

Od czego Kazimierz Górski rozpoczął realizację wizji wielkiej reprezentacji Polski, dowiesz się z nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: "Cztery pory roku"

Prowadzi: Sława Bieńczycka

Przygotowała: Agnieszka Ciecierska

Gość: Stefan Szczepłek (dziennikarz)

Data emisji: 1.12.2016

Godzina emisji: 10.43

W audycji wykorzystano archiwalne wypowiedzi Kazimierza Górskiego (m.in. z reportażu "Trener" Eweliny Karpacz)

pg/mg

Czytaj także

Berenika i Dariusz Górscy: chcieliśmy uhonorować pamięć dziadka i ojca

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2015 09:12
- Naszym marzeniem było zrobić coś, by pozostał po nim ślad - mówili w Jedynce wnuczka i syn legendarnego trenera piłki nożnej, Kazimierza Górskiego. W czwartek 26 marca w Warszawie odbędzie się odsłonięcie jego pomnika.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"A ty się bracie nie denerwuj" - pierwszy piłkarski przebój

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2016 17:10
Piłkarze grają w piłkę, a my gramy… piosenki! Specjalnie dla Państwa stworzyliśmy Piłkarską Listę Przebojów Radiowej Jedynki.
rozwiń zwiń