Psycholog radzi: warto dawać drugą szansę

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2016 15:19
- Dawanie drugiej, czy kolejnej szansy nie oznacza zapomnienia. Wybaczanie oparte jest przede wszystkim o jedną, a może kilka szczerych, choć na ogół trudnych, rozmów - wyjaśnia psycholog Daria Abramowicz.
Audio
  • Daria Abramowicz o wybaczaniu i rozwiązywaniu konfliktów (Cztery pory roku/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Glow Images/East News

Ekspertka potwierdziła, że jeśli wybaczamy, to sami czujemy się lepiej, ale to uczucie przychodzi później. Co powoduje, że uważamy, iż sytuacja jest nie do wybaczenia? - Jako osoba skrzywdzona zmagamy się z bardzo trudnymi emocjami. Żal, smutek, gniew lub złość powodują, że uznajemy, że coś jest nie do wybaczenia. W tym momencie powstaje pytanie: czy jesteśmy w stanie odłożyć choć na chwilę emocje na bok i zastanowić się, czy ta sytuacja jest rzeczywiście taka, że nie da się wybaczyć - tłumaczy gość radiowej Jedynki.

Daria Abramowicz twierdzi, że ludzie się zmieniają i dlatego warto dawać drugą szansę. - Jeśli traktujemy tę osobę tak, jak sami chcielibyśmy być traktowani, gdy to my popełnimy błąd, to wybaczając liczymy na to, że ta osoba zmieni swoje zachowanie. Przy czym zmiana zachowania jest łatwiejsza, niż zmiana charakteru czy mechanizmów, którymi posługujemy się w życiu - podkreśla prycholog.

Czy zamykać w sobie emocje, czy wyrzucać gniew z siebie? Czy tzw. ciche dni to dobre rozwiązanie konfliktów, czy też jest oznaką "zamiatania problemów pod dywan"? W jaki sposób mówić o naszych emocjach? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Małgorzata Raducha

Gość: Daria Abramowicz (psycholog)

Data emisji: 28.12.2016

Godzina emisji: 10.19

ab/pg

Czytaj także

Joanna Kurowska: żałoby nie można przejść na skróty

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2016 13:10
Joanna Kurowska dwa lata temu musiała zmierzyć się ze śmiercią swojego męża. Jak przyznaje, nie od razu udało jej się odzyskać równowagę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ojciec czy tatuś? Rola mężczyzny w rodzinie

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2016 12:00
W audycji porozmawiamy o roli ojca, jego relacjach z dziećmi, wzorcu, którym powinien być dla nich i o różnym podejściu do wychowywania córek i synów
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rozpieszczanie a rozpuszczanie. Okazywanie miłości nie jest łatwe

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2016 17:53
Rozpieszczać czy nie - oto jest pytanie. Tym razem wraz z psycholog zastanawiamy się nad tym, jak okazywać dzieciom miłość w mądry sposób, czyli rozpieszczać i zarazem edukować.
rozwiń zwiń