Andrzej Matul: "Cztery pory roku" wychodziły poza Warszawę

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2017 14:58
- Siłą naszego programu było to, że robiły go rozgłośnie regionalne Polskiego Radia. Problemy, którymi żyły poszczególne regiony znajdowały odbicie w "Czterech porach roku" - mówi Andrzej Matul, który 2 stycznia 1978 r. poprowadził pierwsze wydanie audycji.
Audio
  • Andrzej Matul wspomina początki "Czterech pór roku" w 39. urodziny audycji (Cztery pory roku/Jedynka)
  • Anna Lisiecka dzieli się swoimi wspomnieniami o "Czterech porach roku" w 39. urodziny audycji (Cztery pory roku/Jedynka)
  • Podróż przez archiwalne fragmenty "Czterech pór roku" (Cztery pory roku/Jedynka)
Andrzej Matul
Andrzej MatulFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

W poniedziałek mija dokładnie 39 lat odkąd "Cztery pory roku" pojawiły się na antenie radiowej Jedynki. - Kilka lat wcześniej wystartowało "Lato z Radiem". Nasz ukochany szef Aleksander Tarnawski doszedł do wniosku, że wielka popularność tej audycji nie może się kończyć we wrześniu wraz z końcem lata, tylko musi trwać, przedłużona o kolejne trzy pory roku - wspomina Andrzej Matul.

Andrzej Matul Aleksander Tarnawski doszedł do wniosku, że wielka popularność "Lata z Radiem" nie może się kończyć we wrześniu, tylko musi trwać, przedłużona o kolejne trzy pory roku

Przypuszczenia Aleksandra Tarnawskiego się potwierdziły. "Cztery pory roku" szybko podbiły serca słuchaczy, a pomagała w tym formuła nowej audycji. - Nasi znakomici koledzy z rozgłośni regionalnych rozmawiali z gośćmi ze swojego terenu na temat swoich problemów. Dzięki temu te problemy, które nam w Warszawie wydawały się lokalne, stawały się ogólnopolskie. Myśle, że dla słuchaczy była to wielka sprawa, dlatego słuchała tego cała Polska - tłumaczy Andrzej Matul.

Kto wymyślił, żeby sygnałem audycji były "Cztery pory roku" Vivaldiego i dlaczego do naszych czasów przetrwało tak mało archiwów, dowiesz się z nagrania audycji. W nim również rozmowa z Anną Lisiecką, która dołączyła do ekipy "Czterech pór roku" w latach 80. XX wieku i archiwalne fragmenty audycji z lat 1978-82, które przygotowała Małgorzata Raducha.

***

Tytuł audycji: "Cztery pory roku"

Prowadzi: Roman Czejarek

Goście: Andrzej Matul i Anna Lisiecka (byli prowadzący "Cztery pory roku")

Data emisji: 2.01.2016

Godzina emisji: 9.22

pg/gs

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

90 lat Polskiego Radia. "Lato z Radiem" zmieniało Radio

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2015 11:39
"Lato z Radiem" powstało w 1971 roku. Było zupełnie inne niż to, które znamy dzisiaj. Dla Radia to była prawdziwa rewolucja.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Lato z Radiem" świętuje 45. urodziny. Posłuchaj wspomnień

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2016 16:20
- W 1972 roku trafiłem do Polskiego Radia. Pracowałem jako spiker. Później w 1973 roku startowały "Sygnały dnia", które zaczynałem. Dla mnie tak naprawdę "Lato z Radiem" zaczęło się w 1974 roku, więc dla mnie to są 42. urodziny - przyznaje Andrzej Matul.
rozwiń zwiń