X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Darowizny w świetle polskiego prawa

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2017 12:37
- Wszyscy lubimy dostawać prezenty, niektórzy lubią je też dawać, ale musimy pamiętać o tym, że jest to instytucja prawna, która niesie ze sobą pewne skutki, np. podatkowe - mówi w radiowej Jedynce mecenas Magdalena Czernicka–Baszuk.
Audio
  • Mecenas Magdalena Czernicka–Baszuk o darowiźnie (Cztery pory roku/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Glow Images/East News

Jak tłumaczy ekspert, prawo podatkowe dzieli osoby obdarowane na trzy grupy w zależności od stopnia pokrewieństwa z darczyńcą. - W pierwszej grupie podatkowej znajdują się osoby najbliższe, czyli rodzice, dziadkowie, współmałżonek, rodzeństwo czy teściowie. To tzw. wstępni i zstępni. Te osoby są zwolnione z podatku. Jedyny obowiązek, jaki na nich spoczywa, to zgłoszenie darowizny do urzędu skarbowego. Druga grupa podatkowa to troszkę dalsza rodzina: ciotka, wujek, mąż wnuczki. Do trzeciej grupy należą już praktycznie osoby z bardzo dalekiej rodziny albo osoby obce - tłumaczy Magdalena Czernicka–Baszuk.

Co mówią przepisy na temat formy i treści darowizny, czy darowizna od osoby najbliższej jest zwolniona z podatku niezależnie od jej wartości, kiedy można odwołać darowiznę i co to jest "rażąca niewdzięczność", dowiesz się z nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: "Cztery pory roku"

Prowadzi: Jolanta Fajkowska

Gość: Magdalena Czernicka–Baszuk (adwokat)

Data emisji: 3.01.2017

Godzina emisji: 11.20

pg/gs


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Komornik u drzwi? Nie jesteś bez szans

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2016 18:15
- Bezwzględnie jak najlepiej jest wpuścić komornika i wyjaśniać sprawę - mówiła w Jedynce Monika Janusz, rzecznik Krajowej Rady Komorniczej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gdy nie jesteśmy godni spadku...

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2016 09:00
Tym razem mecenas Bartosz Bator przyjrzał się, w jakich sytuacjach można pozbawić kogoś prawa do spadku. - Odnoszą się do tego dwie instytucje: wydziedziczenia i niegodności dziedziczenia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Fałszerstwo fałszerstwu nierówne, ale karalne

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2016 14:00
- Czasami wystarczy oświadczenie nieprawdy w dokumentach lub fakt, że czegoś nie dopowiemy, by popaść w kłopoty - przestrzegał w Jedynce mecenas Bartosz Bator.
rozwiń zwiń