Upadek na nieodśnieżonym chodniku. Kiedy należy się odszkodowanie?

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2017 13:47
Dla niektórych z nas śnieżna zima oznacza dodatkowe, żmudne powinności. Właściciele posesji zimą mają bowiem obowiązek usuwania śniegu i lodu z chodnika, który położony jest wzdłuż ich nieruchomości.
Audio
  • O obowiązkach związanych z odśnieżaniem chodnika zimą mówili w radiowej Jedynce: Wiktor Budzewski, mecenas z kancelarii MDDP Olkiewicz i Wspólnicy, Rafał Małek, dyrektor generalny Centrum Odszkodowań DRB i Tomasz Jaros, radca prawny z Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy (Justyna Golonko, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Upadek na nieodśnieżonym chodniku. Kiedy należy się odszkodowanie?
Foto: sxc.hu/cc

- Z tego katalogu mamy wyłączone chodniki, które są oddzielone od naszej nieruchomości jakimś pasem zieleni, który już nie należy do nas. Jeżeli chodnik przylega bezpośrednio do naszej nieruchomości, wtedy jesteśmy odpowiedzialni za usunięcie śniegu i lodu z niego - tłumaczy Wiktor Budzewski, mecenas z kancelarii MDDP Olkiewicz i Wspólnicy.

Wiktor Budzewski Jeżeli chodnik przylega bezpośrednio do naszej nieruchomości, wtedy jesteśmy odpowiedzialni za usunięcie śniegu i lodu z niego.

Nie ma wskazanej metody usuwania śniegu

Przepisy mówią wprost, że w takiej sytuacji właściciel powinien usuwać błoto śnieg lód i inne zanieczyszczenia.

- Nie ma oczywiście wskazanego sposobu. Także tutaj wszelkie sposoby usunięcia śniegu, lodu, błota są dopuszczalne. To nie jest tak, że zarządca musi wybrać piach czy sól. Może wybrać jakieś inne środki chemiczne. Równie dobrze może wybrać zwykłą miotłę i ten śnieg zgarniać – dodaje gość radiowej Jedynki.

Kiedy można domagać się odszkodowania?

Jeżeli właściciel nie wywiązuje się z tych obowiązków, to musi się liczyć z tym, że może być ukarany za to grzywną w wysokości do 1500 złotych.  A jeśli ktoś na takim oblodzonym chodniku złamie nogę, to może domagać się odszkodowania, tłumaczy agencji Newseria Rafał Małek, dyrektor generalny Centrum Odszkodowań DRB.

Rafał Małek Trzeba pamiętać o tym, że przede wszystkim na miejscu takiego zdarzenia trzeba to zdarzenie potwierdzić.

- Jeśli chodzi o tzw. zdarzenia zimowe, to jak najbardziej ludzie mogą się starać o różnego rodzaju odszkodowania z tego tytułu, tylko trzeba pamiętać o tym, że przede wszystkim na miejscu takiego zdarzenia trzeba to zdarzenie potwierdzić. Przykładowo osoba, która złamała nogę, powinna wezwać pogotowie ratunkowe, żeby potwierdzić, że doszło do obrażeń ciała – wyjaśnia ekspert.

Trzeba udowodnić winę odpowiedzialnego za odśnieżenie chodnika

Przede wszystkim musimy zatem udowodnić winę właściciela, który mimo obowiązku nie utrzymywał chodnika w należytym stanie, mówi Tomasz Jaros, radca prawny z Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy.

Tomasz Jaros Trzeba wykazać, że taki właściciel nie dochował wszelkiej staranności, która była wymagana w takim przypadku.

- Mogą się zdarzyć takie przypadki, że opady śniegu będą na tyle intensywne, że technicznie, praktycznie nie było możliwości, żeby odśnieżyć taki chodnik. Trzeba więc wykazać, że taki właściciel nie dochował wszelkiej staranności, która była wymagana w takim przypadku. Jeżeli zdarzy się taki wypadek, najlepiej wezwać policję, która spisze protokół z takiego wypadku, zebrać świadków, przechodniów, ich zeznania, które są też przekazane do protokołu policyjnego. Wówczas mamy do czynienia z mocnymi dowodami. Również zdjęcia będą użyteczne. Ponieważ często zdarza się, że po takim zdarzeniu właściciele sprzątają chodniki, dokonują tych czynności, których nie dopilnowali wcześniej – wyjaśnia radca prawny.

Oprócz odszkodowania - jeśli wypadek był poważny  - osoba poszkodowana możemy zażądać od właściciela nieruchomości zwrotu kosztów leczenia, a nawet renty w razie utraty zdrowia lub kalectwa.

Do udowodnienia wysokości strat materialnych konieczne będą rachunki, dokumentujące poniesione wydatki, np. na leczenie czy sprzęt rehabilitacyjny. Warto te wszystkie dokumenty w takiej sytuacji zachować.

Justyna Golonko, awi

Rafał Małek, dyrektor generalny Centrum Odszkodowań DRB:

Źródło wideo: Newseria

Czytaj także

Wypadki zimą. Kiedy należy nam się odszkodowanie?

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2017 18:17
- Sople piękne wyglądają zimą, bardzo romantycznie, ale powinny być od razu usuwane, nie po jakimś czasie - mówi mecenas Jarosław Chałas, odnosząc się do kwestii bezpieczeństwa i ewentualnego odszkodowania.
rozwiń zwiń