Nowy kanon lektur - przypadkowy zbiór tytułów?

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2017 13:30
- Patrzę na kanon, jak na zbiór, który jest dość przypadkowy. Mamy "Małego Księcia" w ósmej klasie, a dzieci w wieku 10-12- lat mają w obszernych fragmentach czytać "Pana Tadeusza" - utwór pisany wierszem i przeznaczony dla dorosłych - mówi literaturoznawczyni Anna Czernow.
Audio
  • Literaturoznawczyni Anna Czernow o kanonie lektur szkolnych (Cztery pory roku/Jedynka)
Nowy kanon lektur - przypadkowy zbiór tytułów?
Foto: Pixabay (Domena publiczna)

Wskutek reformy szkolnictwa Ministerstwo Edukacji Narodowej musiało przeformułować kanon lektur dla szkoły podstawowej i średniej. Ekspertka podkreśla, że podstawą dla działań w tym zakresie powinno być określenie nadrzędnego celu.

- Jeśli celem edukacji w zakresie języka polskiego ma być rozsmakowanie uczniów w czytaniu, przyzwyczajenie do tego, że książka jest fajną rozrywką, to tak stworzona lista lektur nie spełni tego zadania. Wolałabym, żeby uczniowie mogli sami wybierać, dyskutować o książkach. Wtedy może z ciekawości sięgną po książki trudniejsze - przekonuje. - "Pan Tadeusz" czy "Ludzie bezdomni" są bardzo ważnymi, ale trudnymi lekturami. Z przyjemnością sięgnąć mogą po nie wyłącznie ci, którzy mają bardzo dużą praktykę w czytaniu - argumentuje Czernow.

Mówi też o ogromnej przepaści pomiędzy kanonem lektur a książkami, które młodzi ludzie czytają dla przyjemności. Ma także swoją propozycję rozwiązania, które mogłoby zastąpić listę lektur szkolnych.

***

Tytuł audycji: "Cztery pory roku"

Prowadzi: Małgorzata Raducha

Gość: Anna Czernow (literaturoznawczyni, prezes Polskiej Sekcji IBBY, wykładowczyni UW)

Data emisji: 11.01.2017

Godzina emisji: 10.15

mg/ab

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Obcokrajowców droga do Polski. Tu jest dom i przyszłość

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2013 12:47
Dlaczego wybrali nasz kraj? Czego się obawiali i co ich spotkało na początku pobytu w Polsce? W jakiej mierze czują się tu u siebie i co chcieliby powiedzieć rodowitym Polakom? W Międzynarodowym Dniu Migrantów rozmawiamy z Brazylijką, Ukraińcem i Senegalczykiem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wielkanoc na Kresach. Bogactwo zwyczajów i tradycji

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2016 23:23
- Wyjątkowość tych świąt wynikała z tego, że katolicy mieszkali wśród chrześcijan obrządku wschodniego. Wspólna Wielkanoc wypadała raz na cztery lata - opowiada Ewa Szakalicka z Federacji Organizacji Kresowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Europejskie Dni Dziedzictwa: czy znamy nasze bogactwo?

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2016 13:00
- Nigdzie w Polsce nie ma tak bogatego zróżnicowania kulturowego jak na Podlasiu. To coś, co tworzy fenomen naszego regionu, także pod względem ducha - mówi Artur Gaweł, kierownik Białostockiego Muzeum Wsi.
rozwiń zwiń