Rok Rzeki Wisły. "Była najważniejszą rzeką świata"

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2017 12:15
W 2017 roku mija 550 lat od pierwszego wolnego spływu Wisłą. - Po pokoju toruńskim rzeka w całej swojej żeglownej długości trafiła pod polskie panowanie, zniesiono zakazy, które nałożyli Krzyżacy, a 1467 rok był pierwszym wolnym sezonem nawigacyjnym - mówi Robert Jankowski.
Audio
  • Robert Jankowski o fenomenie Wisły i wydarzeniach związanych z rokiem tej rzeki (Cztery pory roku/Jedynka)
Kormorany na Wiśle
Kormorany na WiśleFoto: Pixabay (Domena publiczna)

Prezes Fundacji Roku Rzeki Wisły podkreśla w radiowej Jedynce, że od tamtego momentu rozpoczął się okres 300-letniej świetności królowej polskich rzek. - Możemy powiedzieć, że była to najważniejsza rzeka świata, na której budowała się potęga nie tylko Polski, ale i całej Europy. Wisłą szły towary z bogatych rolniczo terenów Polski i dzisiejszej Ukrainy do Gdańska, a stamtąd do miast Hanzy, zaopatrując cały kontynent - wyjaśnia Robert Jankowski.

Ile czasu potrzeba, by przepłynąć Wisłę kajakiem? Jakie łodzie najlepiej nadają się do wiślanej żeglugi? O tym w nagraniu audycji, w której pojawiło się również zapraszenie na Wielki Flis Wiślany.

***

Tytuł audycji: "Cztery pory roku"

Prowadzi: Sława Bieńczycka

Gość: Robert Jankowski (prezes Fundacji Roku Rzeki Wisły)

Data emisji: 20.01.2017

Godzina emisji: 9.22

mg/pg

Czytaj także

Woda darem życia, oszczędzaj ją!

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2015 13:30
W Polsce mamy za mało wody. Są regiony, w których jej brakuje. Dlatego tak ważne jest oszczędzanie wody i dbanie o czystość rzek i jezior.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Statkiem po Wiśle niczym w filmie "Rejs"? Nie dziś

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2015 00:21
- Wisła cały czas ciągnie ze sobą piach i podnosi coraz wyżej lustro wody, natomiast samej wody jest coraz mniej - mówi Andrzej Suchecki, prezes Stoczni Rzecznej Centromost w Płocku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koniec lata. Bocianie stada już w Grecji i Turcji

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2016 15:55
Większość bocianów odleciała już z Polski. Wśród miłośników tych ptaków pojawiły się wątpliwości, czy odlot nie nastąpił zbyt wcześnie.
rozwiń zwiń