Słonecznik zamiast chleba, czyli jak dokarmiać ptaki

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2017 14:30
Zimą najmniejsi mieszkańcy miast i lasów potrzebują naszej pomocy w zdobywaniu pożywienia. Jak rozsądnie dokarmiać ptaki?
Audio
  • Magdalena Stępińska z Lasów Państwowych radzi, jak dokarmiać ptaki (Cztery pory roku/Jedynka)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Pixabay (Domena publiczna)

Trzeba to robić regularnie i z zastosowaniem właściwej karmy. - Ptaki bardzo szybko przyzwyczajają się do tego, że dostają pożywienie w jednym miejscu i przestają go szukać gdzie indziej - mówi Magdalena Stępińska z Lasów Państwowych.

Ekspertka podkreśla, że do dokarmiania ptaków najlepiej nadają się ziarna zbóż i słonecznik pastewny. - To te czarne małe pesteczki o miękkich łuskach - wyjaśnia i przestrzega, by nie dawać zwierzętom chleba: - Dla ptaków jest to niezdrowe, zaburza ich układ trawienny i osłabia organizm.

Które ptaki można karmić ziemniakami i kapustą? Jak brzmią odgłosy zimowych ptaków? Jak odróżnić sikorkę bogatkę od modraszki? Po czym można poznać ptaka, który jest przywódcą stada? O tym w audycji.

***

Tytuł audycji: "Cztery pory roku"

Prowadzi: Sława Bieńczycka

Gość: Magdalena Stępińska (Lasy Państwowe)

Data emisji: 27.01.2017

Godzina emisji: 9.22

mg/ab

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Pomaganie dzikim zwierzętom może być kłopotliwe

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2016 23:30
Znalezienie rannego dzikiego zwierzęcia może nam przysporzyć szereg problemów. Jak się okazuje, przepisy nie mówią jednoznacznie na temat pokrycia kosztów takiego leczenia. Kto zatem powinien za to zapłacić?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Karmniki i budki lęgowe. Ptasie domy w naszym otoczeniu

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2016 14:34
- Ptaki potrafią mieszkać w dziwnych miejscach. Sikory np. zakładają gniazda w słupkach ogrodzeniowych niezaślepionych od góry - powiedziała w radiowej Jedynce Katarzyna Groblewska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mirosławiec. Co w zachodniopomorskim robią żubry?

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2016 15:10
- W tej chwili żubry są w bardzo wielu miejscach na świecie. W Polsce najliczniejsza ich populacja, ok. sześciuset sztuk, jest w Białowieży. Natomiast wszystkich żubrów jest u nas ok. 1,5 tys. i są one rozrzucone po całym kraju - mówi Maciej Tracz z Dzikiej Zagrody w Jabłonowie.
rozwiń zwiń