Jedno piwo dziennie? "Elegancki alkoholizm nie istnieje"

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2017 17:41
- Wielu z moich pacjentów pije piwo na sen, ale jakość odpoczynku jest zrujnowana, bo ten napój to bomba kaloryczna. Organizm zamiast się regenerować trawi, a sam sen jest rozłożony na łopatki - mówi terapeuta uzależnień Robert Rutkowski.
Audio
  • Terapeuta uzależnień wyjaśnia w jakich przypadkach picie alkoholu powinno obudzić naszą czujność (Cztery Pory Roku/ Jedynka)
- W przypadku alkoholu stan rozluźnienia próbujemy uzyskać przez zatrucie organizmu. Są różne słowa oswajające problem, ale warto mieć świadomość, że każda ilość alkoholu jest niezdrowa dla naszego organizmu - podkreśla gość Jedynki
- W przypadku alkoholu stan rozluźnienia próbujemy uzyskać przez zatrucie organizmu. Są różne słowa oswajające problem, ale warto mieć świadomość, że każda ilość alkoholu jest niezdrowa dla naszego organizmu - podkreśla gość JedynkiFoto: eltpics via Foter.com / CC BY-NC

Ma odprężyć, pozwolić zapomnieć o problemach i złagodzić stresy. Coraz więcej osób sięga po alkohol po pracy, co sprawia, że wzrasta zjawisko "korporacyjnego alkoholizmu" i "alkoholizmu na salonach". Pierwsze niepokojące sygnały najczęściej odbierają bliscy i rodzina. Najpierw osoby mające problemy z alkoholem wypierają negatywne symptomy, zaprzeczają im i uciekają do figur retorycznych, pomagających oswoić ich trudności.

- Termin "wysoko funkcjonujący alkoholik" to w moim mniemaniu potworek semantyczny, bo nie ma eleganckiego alkoholizmu, on po prostu nie istnieje. Diagnostycznie rzecz ujmując alkoholizm to są straty - podkreśla Robert Rutkowski.

Gość radiowej Jedynki dodaje, że człowiek najpierw umiera społecznie, a dopiero na końcu dają się we znaki poważne problemy ze zdrowiem. Mówimy również o tym, do czego może doprowadzić jedno piwko dziennie, jak zachować umiar i dlaczego nie powinniśmy bagatelizować tematu picia alkoholu.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Małgorzata Raducha

Gość: Robert Rutkowski (terapeuta uzależnień)

Data emisji: 1.02.2017

Godzina emisji: 9.22

sm/pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Trzeźwość to umiejętność radowania się życiem"

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2016 12:30
Wśród "Ocalonych" kolejne osoby, którym udało się wyjść z alkoholizmu. To Felek alkoholik i raper Tymczas, którzy dziś publicznie mówią o uzależnieniu i swojej drodze do trzeźwości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nawrócony raper Tau: używki to substytuty szczęścia i miłości

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2016 10:30
- Z żadną kulturą narkotyki, alkohol nie łączą się bezpośrednio, to my je łączymy przez nasze słabości - mówi Piotr Kowalczyk, muzyk przez wiele lat uwikłany w okultyzm i nałogi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Dramat toczył się w czterech ścianach mieszkania"

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2017 14:40
Pani Urszula zmagała się z alkoholizmem, ale od 10 lat żyje w trzeźwości. W audycji "Ocaleni" po raz pierwszy publicznie opowiedziała swoją historię.
rozwiń zwiń