Tadeusz Kościuszko - bohater Polaków, Białorusinów, Amerykanów

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2017 12:25
Rozpoczął się rok kościuszkowski - w październiku będziemy obchodzić 200. rocznicę śmierci, a 4 lutego - 254. rocznicę urodzin wielkiego przywódcy.
Audio
  • Dr Tadeusz Skoczek o fenomenie Tadeusza Kościuszki czczonego w Polsce, na Białorusi i w Stanach Zjednoczonych (Cztery Pory Roku/Jedynka)
  • Ernestyna Skurjat-Kozek, dziennikarka polonijna i prezes organizacji Kosciuszko Heritage Inc, o australijskich tropach Kościuszki (Cztery pory roku/Jedynka)
  • Korespondent Polskiego Radia w USA Marek Wałkuski o Kościuszce jako bohaterze dwóch narodów (Cztery pory roku/Jedynka)
  • Dr Leszek Marek Krześniak o obchodach rocznicy urodzin Kościuszki na Białorusi (Cztery pory roku/Jedynka)
Tadeusz Kościuszko
Tadeusz KościuszkoFoto: Wikimedia Commons/Domena Publiczna

Uroczystości urodzinowe co roku odbywają się na Białorusi, w granicach której znalazła się rodzinna wieś Kościuszki - Mereczowszczyzna.

- Wbrew temu, co mówi się w Polsce, przyjmują nas tam bardzo szczerze i serdecznie. Białorusini czczą Kościuszkę jako swojego bohatera, proszę sobie wyobrazić, że przy okazji jego urodzin w toastach zaczynają nie od swojego przywódcy, ale właśnie od Tadeusza Kościuszki - mówi dr Tadeusz Skoczek, dyrektor Muzeum Niepodległości w Warszawie. Dodaje też, że ciekawy jest trzeci toast, bo "wszyscy się o niego biją". - Po Kościuszce i Łukaszence pije się zdrowie kobiet, a ten, kto wygłasza toast, ma przywilej pocałowania wszystkich pań w usta.

Tadeusz Kościuszko był przywódcą powstania narodowego przeciw Rosji i Prusom w 1974 roku oraz uczestnikiem wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych. Z jakiej rodziny pochodził? Dlaczego zamiast munduru nosił chłopską sukmanę? Z jakiego powodu jego portret wieszany był wśród świętych? Kim był czarnoskóry mężczyzna, którego Kościuszko przywiózł do Polski? O tym w audycji.

W audycji zgłębiamy też australijskie tropy Kościuszki, w czym pomaga nam Ernestyna Skurjat-Kozek, dziennikarka polonijna i prezes organizacji Kosciuszko Heritage Inc. Natomiast korespondent Polskiego Radia w USA Marek Wałkuski opowiada o Kościuszce jako bohaterze dwóch narodów. Rozmawiamy też z dr. Leszkiem Markiem Krześniakiem, który na Białorusi będzie uczestniczył w obchodach rocznicy urodzin generała.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Sława Bieńczycka

Gość: dr Tadeusz Skoczek (Muzeum Niepodległości w Warszawie, Polska Fundacja Kościuszkowska)

Data emisji: 3.02.2017

Godzina emisji: 9.21

mg/gs

Czytaj także

"Trudno zrozumieć duszę Polaka, jak się nie zna Kościuszki"

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2017 21:15
Napoleon nazwał go "bohaterem Północy", a Katarzyna Wielka "bestią". - Trudno zrozumieć duszę Polaka, kiedy się nie zna Tadeusza Kościuszki - podkreśla dr Leszek Marek Krześnia, prezes Polskiej Fundacji Kościuszkowskiej.
rozwiń zwiń