Bezpieczeństwo w sieci. "Za bardzo się sprzedajemy"

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2017 14:00
We wtorek przypada Dzień Bezpiecznego Internetu. Jak podkreśla dr Edyta Bielak-Jomaa, Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych, wielu zagrożeń możemy uniknąć, chroniąc informacje o sobie.
Audio
  • Łukasz Wojtasik i dr Edyta Bielak-Jomaa o tym, jak chronić swoje dane w sieci (Cztery pory roku/Jedynka)
  • Elżbieta Szadura-Urbańska o tym, jak chronić dzieci przed zagrożeniami płynącymi z internetu (Cztery pory roku/Jedynka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Chombosan/Shutterstock.com

Ekspertka podkreśla, że często nie mamy świadomości, jak wiele nieznajomych osób może odebrać publikowane przez nas treści. - Za bardzo się sprzedajemy, mamy tendencję do przekazywania całemu światu ogromnej ilości danych osobowych. Zdarza się, że podajemy numer konta, PESEL, fotografujemy swoją nową kartę kredytową, żeby się nią pochwalić - wylicza dr Bielak-Jomaa.

Z kolei Łukasz Wojtasik, koordynator programu "Dziecko w sieci", mówi o niebezpieczeństwach, które czyhają na najmłodszych użytkowników internetu. - Szkodliwe treści: pornografia, przemoc, mowa nienawiści, to poważne zagrożenia. Powinniśmy towarzyszyć dzieciom w pierwszych krokach w sieci i od razu rozmawiać i uczyć mechanizmów ochrony swojej prywatności - podkreśla.

Jak korporacje budują profile użytkowników internetu? Czym grozi umieszczanie w serwisach społecznościowych zdjęć swoich dzieci? Na czym polega prawo do bycia zapomnianym? O tym w nagraniu rozmowy.

Podczas audycji rozmawialiśmy też z Elżbietą Szadurą-Urbańską, która wyjaśniała, jak sprawdzić, czy dziecko nawiązuje ryzykowne kontakty przez internet.

***

Tytuł audycji: "Cztery pory roku"

Prowadzi: Jolanta Fajkowska

Goście: Łukasz Wojtasik (koordynator programu "Dziecko w sieci" z Fundacji "Dajemy dzieciom siłę"), dr Edyta Bielak-Jomaa (Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych), Elżbieta Szadura-Urbańska (psycholog z Biura Rzecznika Praw Dziecka)

Data emisji: 7.02.2017

Godzina emisji: 9.24

mg

Czytaj także

Minister cyfryzacji Anna Streżyńska: poprawimy cyberbezpieczeństwo w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2015 09:15
- Wszystkie procedury, których dokonujemy w internecie, wszystkie nasze codzienne czynności muszą chronić nas i nasze dzieci przed nieuczciwością i nadużyciami ekonomicznymi - mówi w "Sygnałach dnia" minister cyfryzacji Anna Streżyńska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

E-przestępczość: oszustwo nigeryjskie i kradzież tożsamości

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2016 14:35
Internetowi oszuści wymyślają coraz to nowe sposoby na wyciąganie pieniędzy. - Z reguły osoby te posługują się socjotechnikami, wiedzą, jak zmodulować głos, jak zachęcić do podpisania niekorzystnej umowy - mówi mł. asp. Robert Koniuszy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ataki hakerów groźniejsze od bomb?

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2016 18:35
Cyberataki mogą nie tylko wyczyścić dyski w jakiejś instytucji, ale wręcz doprowadzić do paraliżu państwa. Przykładowo wyłączenie prądu sprawia, że nagle przestają normalnie działać transport, system finansowy, łączność, szpitale, sklepy i hurtownie żywności...
rozwiń zwiń