X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Wybieramy lekturę Narodowego Czytania 2017

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2017 14:04
- Ja najchętniej wybrałabym "Wesele", aczkolwiek mam wrażenie, że to najtrudniejsza pozycja. Sama kompozycja tego dramatu sprawia, że trudno go narodowo, głośno czytać, zwłaszcza, jeśli robi to jedna osoba - oceniała Anna Czernow, historyk literatury.   
Audio
  • Anna Czernow o głosowaniu na lekturę Narodowego Czytania 2017 (Cztery pory roku/Jedynka)
Prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą , rozpoczynają akcję Narodowe Czytanie Quo vadis Henryka Sienkiewicza, 3 września 2016 r. w Ogrodzie Saskim w Warszawie
Prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą , rozpoczynają akcję Narodowe Czytanie "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza, 3 września 2016 r. w Ogrodzie Saskim w WarszawieFoto: PAP/Rafał Guz

Do 15 lutego można głosować na jedną z czterech wybranych lektur: "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego, "Pamiątki Soplicy" Henryka Rzewuskiego, "Beniowski" Juliusza Słowackiego i "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego.

W tym celu należy wybrać jeden z powyższych tytułów, umieścić go w temacie e-maila i wysłać na adres: narodoweczytanie@prezydent.pl.

- "Wesele" jest bardzo aktualną sztuką teatralna i być może ta aktualność mogłaby wybrzmieć podczas Narodowego Czytania - stwierdziła Anna Czernow. -  Tak to jest z tą sztuką, że ona co jakiś czas staje się wręcz boleśnie aktualna - dodała.

Omawiając kolejną propozycję lektury do Narodowego Czytania - "Beniowskiego", historyk literatury stwierdziła z żalem, że "poza bardzo wąskimi, wyspecjalizowanymi kręgami, dziś właściwie się Słowackiego nie czyta". - A szkoda, bo nawet na przykładzie utworu Marka Grechuty do wiersza "Dla Zośki" widać, że z poezji Słowackiego można zrobić współczesną, nawet popkulturową intepretację - zauważyła Anna Czernow. W jej opinii "Beniowski" to pełen humoru, zabawny, skrzący się dobrym wierszem tekst. - Ale niestety sama forma wiersza odstrasza dziś czytelników - zauważyła.

A jak gość radiowej Jedynki ocenił szanse "Pamiątek Soplicy" Henryka Rzewuskiego" i "Przedwiośnia" Żeromskiego oraz czym jest literacki mash-up pod tytułem "Przedwiośnie żywych trupów" ? O tym w nagraniu audycji. 

***

Tytuł audycji: "Cztery pory roku"

Prowadzi: Małgorzata Raducha

Gość: Anna Czernow (historyk literatury, prezes polskiej sekcji IBBY - Stowarzyszenia Przyjaciół Książki dla Młodych)

Data emisji: 8.02.2017

Godzina emisji: 10.18

ab/pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Geneza powstania "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2016 11:54
- Za moje grzechy literackie będę przechodził przez jubileuszowy ogień - żartował Henryk Sienkiewicz. A jubileuszowy ogień zapłonął 22 grudnia 1900 roku, kiedy to pisarz odebrał akt notarialny pałacu w Oblęgorku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cała Polska czytała "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2016 23:06
Publiczne czytanie dzieła polskiego noblisty odbywało się w ponad 2 tys. miast i miejscowości w całej Polsce, a także zagranicą. Powieść tę wybrali internauci podczas głosowania spośród pięciu propozycji."Quo vadis konkurowało z "Chłopami" Władysława Reymonta, "Nocami i dniami" Marii Dąbrowskiej, "Weselem" Stanisława Wyspiańskiego i "Popiołami" Stefana Żeromskiego.
rozwiń zwiń