Wybieramy lekturę Narodowego Czytania 2017

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2017 14:04
- Ja najchętniej wybrałabym "Wesele", aczkolwiek mam wrażenie, że to najtrudniejsza pozycja. Sama kompozycja tego dramatu sprawia, że trudno go narodowo, głośno czytać, zwłaszcza, jeśli robi to jedna osoba - oceniała Anna Czernow, historyk literatury.   
Audio
  • Anna Czernow o głosowaniu na lekturę Narodowego Czytania 2017 (Cztery pory roku/Jedynka)
Prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą , rozpoczynają akcję Narodowe Czytanie Quo vadis Henryka Sienkiewicza, 3 września 2016 r. w Ogrodzie Saskim w Warszawie
Prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą , rozpoczynają akcję Narodowe Czytanie "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza, 3 września 2016 r. w Ogrodzie Saskim w WarszawieFoto: PAP/Rafał Guz

Do 15 lutego można głosować na jedną z czterech wybranych lektur: "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego, "Pamiątki Soplicy" Henryka Rzewuskiego, "Beniowski" Juliusza Słowackiego i "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego.

W tym celu należy wybrać jeden z powyższych tytułów, umieścić go w temacie e-maila i wysłać na adres: narodoweczytanie@prezydent.pl.

- "Wesele" jest bardzo aktualną sztuką teatralna i być może ta aktualność mogłaby wybrzmieć podczas Narodowego Czytania - stwierdziła Anna Czernow. -  Tak to jest z tą sztuką, że ona co jakiś czas staje się wręcz boleśnie aktualna - dodała.

Omawiając kolejną propozycję lektury do Narodowego Czytania - "Beniowskiego", historyk literatury stwierdziła z żalem, że "poza bardzo wąskimi, wyspecjalizowanymi kręgami, dziś właściwie się Słowackiego nie czyta". - A szkoda, bo nawet na przykładzie utworu Marka Grechuty do wiersza "Dla Zośki" widać, że z poezji Słowackiego można zrobić współczesną, nawet popkulturową intepretację - zauważyła Anna Czernow. W jej opinii "Beniowski" to pełen humoru, zabawny, skrzący się dobrym wierszem tekst. - Ale niestety sama forma wiersza odstrasza dziś czytelników - zauważyła.

A jak gość radiowej Jedynki ocenił szanse "Pamiątek Soplicy" Henryka Rzewuskiego" i "Przedwiośnia" Żeromskiego oraz czym jest literacki mash-up pod tytułem "Przedwiośnie żywych trupów" ? O tym w nagraniu audycji. 

***

Tytuł audycji: "Cztery pory roku"

Prowadzi: Małgorzata Raducha

Gość: Anna Czernow (historyk literatury, prezes polskiej sekcji IBBY - Stowarzyszenia Przyjaciół Książki dla Młodych)

Data emisji: 8.02.2017

Godzina emisji: 10.18

ab/pg

Czytaj także

Geneza powstania "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2016 11:54
- Za moje grzechy literackie będę przechodził przez jubileuszowy ogień - żartował Henryk Sienkiewicz. A jubileuszowy ogień zapłonął 22 grudnia 1900 roku, kiedy to pisarz odebrał akt notarialny pałacu w Oblęgorku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cała Polska czytała "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2016 23:06
Publiczne czytanie dzieła polskiego noblisty odbywało się w ponad 2 tys. miast i miejscowości w całej Polsce, a także zagranicą. Powieść tę wybrali internauci podczas głosowania spośród pięciu propozycji."Quo vadis konkurowało z "Chłopami" Władysława Reymonta, "Nocami i dniami" Marii Dąbrowskiej, "Weselem" Stanisława Wyspiańskiego i "Popiołami" Stefana Żeromskiego.
rozwiń zwiń