Cisza na Nanga Parbat. Samotna góra skrywa wiele tajemnic

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2017 22:07
Straszna i piękna, samotna i potężna. - W czasie wchodzenia na Nanga Parbat jest wiele niepewności i wszechobecna cisza - mówi Dominik Szczepański, współautor książki "Nanga Parbat. Śnieg kłamstwa i góra do wyzwolenia".
Audio
  • Dominik Szczepański i Piotr Tomza opowiadają o zdobywaniu Nanga Parbat (Cztery Pory Roku/ Jedynka)
Nanga Parbat jest dziewiątą najwyższą górą na świecie i ma wysokość 8 126 m n.p.m. Ze względu na wyjątkowo trudne podejście i kilkadziesiąt ofiar, które w XX wieku zginęły w drodze na szczyt bywa nazywana killer mountain, czyli śmiertelną górą
Nanga Parbat jest dziewiątą najwyższą górą na świecie i ma wysokość 8 126 m n.p.m. Ze względu na wyjątkowo trudne podejście i kilkadziesiąt ofiar, które w XX wieku zginęły w drodze na szczyt bywa nazywana "killer mountain", czyli śmiertelną górąFoto: Ahmed Sajjad Zaidi via Foter.com / CC BY-SA

Nanga Parbat to nietypowa góra, ośmiotysięcznik samotnie stojący w zachodnich Himalajach w Pakistanie. Od strony południowej wzniesienia znajduje się 4,5-kilometrowa pionowa ściana, będąca największą na świecie. Grań Nanga Parbat ma 26 kilometrów. Budowa góry nie ułatwia podejścia, co sprawia, że o jej zdobywaniu można by nakręcić trzymający w napięciu serial przygodowy. Do 2003 roku w czasie wspinaczki na Nanga Parbat zginęło 61 osób.

- O jej inności decyduje fakt, że nie ma innych ośmiotysięczników dookoła niej, a wyrasta pośród równiny, jest więc samotną górą, wyrastającą ze stepu. Pogoda na niej kapryśna, bo w każdej z trzech, otaczających ją dolin jest inna, a na szczycie ścierają się ze sobą fronty atmosferyczne i przede wszystkim to ogromna góra, gdzie z bazy jest bardzo daleko na szczyt - opowiada Dominik Szczepański.

Mówimy również o jasnej i ciemnej stronie Nanga Parbat, przygotowaniu do jej zdobycia i rywalizacji himalaistów, czasami ocierającej się o granice zdrowego rozsądku.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Sława Bieńczycka

Goście: Dominik Szczepański i Piotr Tomza (dziennikarze, pasjonaci gór, autorzy książki "Nanga Parbat śnieg kłamstwa i góra do wyzwolenia")

Data emisji: 10.02.2017

Godzina emisji: 11.21

sm/ab

Czytaj także

Jerzy Kukuczka - pan z brzuszkiem, a w górach primabalerina

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2016 16:12
- Jerzy Kukuczka był niewysoki i miał tendencję do tycia. Gdy jechał w Himalaje, zmieniał się fizycznie. Nabierał tężyzny, zmieniał się też psychicznie. Mówiono o nim, że na dole to pan z brzuszkiem, a w Himalajach primabalerina - mówią autorzy książki o słynnym himalaiście.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ruszasz w góry? Pamiętaj o bezpieczeństwie!

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2016 15:30
- Trzeba przygotować się do trasy, sprawdzić, którędy będziemy szli, jak wygląda szlak, czy są jakieś miejsca, w których można się zgubić - przypomina Justyna Sekuła, przewodniczka beskidzka. Jak dodaje, przygotowanie jest kluczowym elementem zwłaszcza teraz, kiedy dzień jest coraz krótszy a pogoda coraz bardziej zmienna.
rozwiń zwiń