X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Ruch - sprzymierzeniec w walce z rakiem i cukrzycą

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2017 17:58
Goście Jedynki przekonują, że można wyćwiczyć swoje zdrowie i w przypadku różnych chorób ruch pod kontrolą lekarza może przynieść lepsze wyniki badań. Tzw. fitness medyczny jest zalecany również w przypadku chorób nowotworowych.
Audio
  • Jak wysiłek fizyczny poprawia nasze zdrowie (Cztery Pory Roku/ Jedynka)
Ćwiczyć możemy w każdym wieku. W przypadku osób starszych wysiłek fizyczny nie zwiększy masy mięśni, ale poprawi ich siłę
Ćwiczyć możemy w każdym wieku. W przypadku osób starszych wysiłek fizyczny nie zwiększy masy mięśni, ale poprawi ich siłęFoto: hang_in_there via Foter.com / CC BY

- Poprzez ruch możemy zmniejszyć liczbę objawów ubocznych, wynikających z chemioterapii, jak nudności czy osłabienia. Znam osoby, które przed zachorowaniem na raka dużo ćwiczyły i znacznie lepiej przechodziły chemioterapię, miały mniej objawów ubocznych - opowiada dr Anna Mrożek.

Na początku pracy z pacjentem lekarze sprawdzają, jaki jest jego stan zdrowia, jaką ma wyjściową kondycję, czy prowadzi siedzący tryb życia, na co choruje i w jakim jest wieku, a następnie ustalany jest harmonogram ćwiczeń. Przy cukrzycy czy nadciśnieniu niewskazane jest forsowanie się bez konsultacji z lekarzem, który zaleci stosowny ruch. Tym ważniejsza, jak podkreśla fizjoterapeutka, Małgorzata Perl, jest współpraca trenera z lekarzem przy ustalaniu indywidualnego programu wysiłku fizycznego.

Co ciekawe, dzięki ruchowi możemy doprowadzić do tego, że nie zachorujemy np. na cukrzycę typu B. W rozmowie wyjaśniamy, jak można na to wpłynąć i jak przez trening możemy wzmocnić nasze kości. Mówimy również o tym, jak powinniśmy siadać, by w najmniejszym stopniu obciążać kręgosłup.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Jolanta Fajkowska

Goście: Małgorzata Perl (fizjoterapeuta, trenerka), dr Anna Mrożek (lekarz internista)

Data emisji: 21.02.2017

Godzina emisji: 9.22

sm/mg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Choroba, która najczęściej dotyka kobiet. Jak żyć z Hashimoto?

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2017 09:30
- W tej chwili choroby tarczycy wykrywa się znacznie częściej niż dawniej, bo mamy bardzo rozbudowaną diagnostykę i świadomość lekarzy oraz korzystających z internetu pacjentów - mówi endokrynolog, Elżbieta Rusiecka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Smog, klimatyzacja i komputer - wrogowie oczu!

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2017 14:10
- Środowisko, w którym na co dzień funkcjonujmy, nie jest fizjologiczne dla powierzchni oka. A z wiekiem coraz mniej prawidłowe są warstwy filmu łzowego - mówi dr Anna M. Ambroziak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Hałas, słuchawki i stopery pogarszają nasz słuch

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2017 20:41
- Nie każdy hałas jest tak samo szkodliwy, ten o charakterze przerywanym bardziej nam szkodzi od tego ciągłego. Ważne są również poziomy natężenia dźwięków - mówi laryngolog dr Grażyna Bartnik.
rozwiń zwiń