Ruch - sprzymierzeniec w walce z rakiem i cukrzycą

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2017 17:58
Goście Jedynki przekonują, że można wyćwiczyć swoje zdrowie i w przypadku różnych chorób ruch pod kontrolą lekarza może przynieść lepsze wyniki badań. Tzw. fitness medyczny jest zalecany również w przypadku chorób nowotworowych.
Audio
  • Jak wysiłek fizyczny poprawia nasze zdrowie (Cztery Pory Roku/ Jedynka)
Ćwiczyć możemy w każdym wieku. W przypadku osób starszych wysiłek fizyczny nie zwiększy masy mięśni, ale poprawi ich siłę
Ćwiczyć możemy w każdym wieku. W przypadku osób starszych wysiłek fizyczny nie zwiększy masy mięśni, ale poprawi ich siłęFoto: hang_in_there via Foter.com / CC BY

- Poprzez ruch możemy zmniejszyć liczbę objawów ubocznych, wynikających z chemioterapii, jak nudności czy osłabienia. Znam osoby, które przed zachorowaniem na raka dużo ćwiczyły i znacznie lepiej przechodziły chemioterapię, miały mniej objawów ubocznych - opowiada dr Anna Mrożek.

Na początku pracy z pacjentem lekarze sprawdzają, jaki jest jego stan zdrowia, jaką ma wyjściową kondycję, czy prowadzi siedzący tryb życia, na co choruje i w jakim jest wieku, a następnie ustalany jest harmonogram ćwiczeń. Przy cukrzycy czy nadciśnieniu niewskazane jest forsowanie się bez konsultacji z lekarzem, który zaleci stosowny ruch. Tym ważniejsza, jak podkreśla fizjoterapeutka, Małgorzata Perl, jest współpraca trenera z lekarzem przy ustalaniu indywidualnego programu wysiłku fizycznego.

Co ciekawe, dzięki ruchowi możemy doprowadzić do tego, że nie zachorujemy np. na cukrzycę typu B. W rozmowie wyjaśniamy, jak można na to wpłynąć i jak przez trening możemy wzmocnić nasze kości. Mówimy również o tym, jak powinniśmy siadać, by w najmniejszym stopniu obciążać kręgosłup.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Jolanta Fajkowska

Goście: Małgorzata Perl (fizjoterapeuta, trenerka), dr Anna Mrożek (lekarz internista)

Data emisji: 21.02.2017

Godzina emisji: 9.22

sm/mg

Czytaj także

Choroba, która najczęściej dotyka kobiet. Jak żyć z Hashimoto?

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2017 09:30
- W tej chwili choroby tarczycy wykrywa się znacznie częściej niż dawniej, bo mamy bardzo rozbudowaną diagnostykę i świadomość lekarzy oraz korzystających z internetu pacjentów - mówi endokrynolog, Elżbieta Rusiecka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Smog, klimatyzacja i komputer - wrogowie oczu!

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2017 14:10
- Środowisko, w którym na co dzień funkcjonujmy, nie jest fizjologiczne dla powierzchni oka. A z wiekiem coraz mniej prawidłowe są warstwy filmu łzowego - mówi dr Anna M. Ambroziak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Hałas, słuchawki i stopery pogarszają nasz słuch

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2017 20:41
- Nie każdy hałas jest tak samo szkodliwy, ten o charakterze przerywanym bardziej nam szkodzi od tego ciągłego. Ważne są również poziomy natężenia dźwięków - mówi laryngolog dr Grażyna Bartnik.
rozwiń zwiń