Wady wymowy. Kiedy iść z dzieckiem do logopedy?

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2017 14:03
- Do logopedy idziemy wtedy, kiedy mamy jakieś wątpliwości, kiedy chcemy o coś zapytać. Po to logopedzi są w przedszkolach i innych placówkach. Na konsultację do przedszkolnego logopedy, trafiają wszystkie dzieci. Jednak kontrola obejmuje tylko te kilkulatki, które do przedszkola uczęszczają - przypomina Urszula Tużnik.
Audio
  • Kiedy iść z dzieckiem do logopedy? (Cztery pory roku/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: George Rudy/shutterstock.com

Piotr Rubik 1200.jpg
Piotr Rubik o tym, jak rozpoznać talent muzyczny u dziecka

Podczas wizyty u logopedy dziecko najczęściej jest samo w gabinecie. - Rodzic jest zapraszany do gabinetu, jeśli jest potrzeba, aby zobaczył, jak ćwiczyć z dzieckiem - mówi gość Romana Czejarka. Kilkulatki ćwiczą z logopedą indywidualnie około 20 minut, zdarza się że dzieci mające taką samą wadę ćwiczą w grupach, na wiele z nich wpływa to motywująco. 

Co przyczynia się do problemów logopedycznych? - Dzieci powyżej roku nie powinny ssać smoczka. Przychodzą do mnie dzieci 3 i 4-latki ssące smoczek, 5-latki pijące mleko z butelki, a to powoduje m.in. seplenienie międzyzębowe - podkreśla gość "Czterech pór roku".

Czy kubek-niekapek sprzyja wadom wymowy? Dlaczego podawanie dzieciom nierozdrobnionego jedzenia jest istotne? Po czym poznać dobrego logopedę? Czy szybkie mówienie to wada? Czy prawo bądź leworęczność dziecka sprzyja wadom wymowy? Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji.  

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Roman Czejarek

Gość: Urszula Tużnik (logopeda)

Data emisji: 6.03.2017

Godzina emisji: 9.21

gs/ab

Czytaj także

Przez żołądek do serca. Od jedzenia do radości życia

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2017 11:00
Jak zwraca uwagę dietetyk Maja Sobczak, w zimowym okresie trzeba szczególnie pamiętać o ciepłych posiłkach. - To jest podstawa naszego dobrego samopoczucia, żeby wręcz uśmiech z żołądka przewędrował na twarz - mówi Maja Sobczak, psycholog i dietetyk holistyczny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kłamstwo "ma krótkie nogi". Także w wychowaniu dziecka

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2017 16:17
- Mówimy dzieciom "nie kłam, bo to jest niedobre", "zawsze mów prawdę", a przychodzą takie sytuacje w życiu, że sami namawiamy dziecko do kłamstwa - zauważyła niekonsekwencję rodziców psycholog, Barbara Popławska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Suplement nie leczy ani nie zapobiega chorobom"

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2017 13:40
- Suplement to dodatek do diety, coś co ma uzupełniać niedobory witamin i minerałów. Suplement nie leczy ani nie zapobiega chorobom. A konia z rzędem temu, kto bez badań będzie miał pewność, że jakiegoś minerału mu brakuje - mówi Jan Bondar z Sanepidu.
rozwiń zwiń