Dzień św. Partyka. Zielone święto Irlandii

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2017 11:53
- To święto narodowe Irlandii, ale jest obchodzone na całym świecie. Irlandczycy spędzają ten wolny od pracy dzień z rodziną, przyjaciółmi, ubierają się na zielono i spotykają na paradach. Jest dużo muzyki i zabawa na ulicach - opisywał Dzień św. Partyka konsul James Kilcourse.
Audio
  • James Kilcourse o Dniu Św.Partyka w Irlandii i na świecie (Cztery pory roku/Jedynka)
  • Ernest Bryll pierwszy polski ambasador w Irlandii w latach 1991-1995 (Cztery pory roku/Jedynka)
Moherowe klify
Moherowe klifyFoto: UTBP/Shutterstock

Każde miasto ma paradę. - Uczestnicy grają na różnych instrumentach, prezentują ogromne dzieła artystyczne i panuje fajna atmosfera - dodał konsul. 

Święty Patryk jest patronem Irlandii. Nawrócił Irlandię na chrześcijaństwo w V wieku. - Diaspora irlandzka na świecie liczy aż 70 mln osób, z czego połowa mieszka w USA - wyjaśniał James Kilcourse. - W Bostonie w 1737 roku odbyła się pierwsza parada, zaś największa parada organizowana jest w Nowym Jorku. W Chicago na to święto barwiona jest na zielono rzeka przepływająca przez centrum miasta - opowiadał gość "Czterech pór roku".

Gdzie w Dniu św. Patryka pije się zielone piwo, co warto zwiedzić w Irlandii, jakie miejsca koniecznie trzeba zobaczyć w Dublinie, co to są "moherowe klify", jakie dwa irlandzkie obiekty wpisane są na listę światowego dziedzictwa UNESCO, ilu ludzi w Irlandii posługuje się językiem irlandzkim oraz czy można uczyć się tego języka w Polsce? O tym wszystkim w nagraniu audycji.

W audycji gościem byl także Ernest Bryll, ktory opowiedział o tym, jak tworzył w Irlandii pierwszą polską ambasadę oraz o wizycie u irlandzkiego króla, potomka mitycznego rodu O`Connor.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Sława Bieńczycka

Goście: James Kilcourse (konsul ambasady Irlandii w Polsce), Ernest Bryll (poeta, pisarz, autor tekstów piosenek, dziennikarz, tłumacz i krytyk filmowy, b. ambasador Polski w Irlandii)

Data emisji: 17.03.2017

Godzina emisji: 9.21

ab/mg

Czytaj także

Cisza na Nanga Parbat. Samotna góra skrywa wiele tajemnic

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2017 22:07
Straszna i piękna, samotna i potężna. - W czasie wchodzenia na Nanga Parbat jest wiele niepewności i wszechobecna cisza - mówi Dominik Szczepański, współautor książki "Nanga Parbat. Śnieg kłamstwa i góra do wyzwolenia".
rozwiń zwiń