Jak rzucić palenie? Mamy kilka rad!

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2017 13:00
Właśnie mija 13 lat, odkąd Irlandia wprowadziła zakaz palenia w pubach i restauracjach. Później rozszerzyła go na inne miejsca publiczne; było to pierwsze państwo świata, które wprowadziło taką zasadę. My sprawdzamy, jak kwestia palenia wygląda w Polsce.
Audio
  • Magdalena Cedzyńska i Irena Przepiórka o rzucaniu palenia (Cztery pory roku/Jedynka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Anetlanda

Podobny zakaz funkcjonuje u nas od 2010 roku. - Nadal pali ok. 18 proc. kobiet i ok. 30 proc. mężczyzn. Ale mamy ogromny postęp, bo w latach 80. mieliśmy odsetek palaczy należący do najwyższych na świecie, osiągnęliśmy też najwyższy na świecie odsetek osób umierających na raka płuc - mówią Magdalena Cedzyńska i Irena Przepiórka z warszawskiej poradni pomocy palącym.

Jak palą współczesne 20-latki? Jakie korzyści zakaz palenia przynosi nie tylko niepalącym, ale i palaczom? Czy nikotyna jest narkotykiem? I jak w rzuceniu palenia może pomóc... przemeblowanie mieszkania lub telefon do przyjaciela? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Sława Bieńczycka

Goście: Magdalena Cedzyńska i Irena Przepiórka (Poradnia Pomocy Palącym przy Instytucie Onkologii w Warszawie)

Data emisji: 30.03.2017

Godzina emisji: 9.21

mg/pg

Czytaj także

Ciąża - alkohol i papierosy zabójcze dla dziecka

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2016 14:20
Z badań wynika, że co trzecia kobieta piła w trakcie ciąży. - Tymczasem każda ilość alkoholu podana od pierwszego do czterdziestego tygodnia ciąży nieodwracalnie uszkadza mózg dziecka - alarmuje dr Jacek Tulimowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przerażające zdjęcia na paczkach papierosów wywierają wpływ na palaczy

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2017 19:47
Jak zachęcić palacza do rzucenia nałogu? Może w tym pomóc odpowiednie zdjęcie na opakowaniu papierosów? Na rynku już pojawiły się nowe opakowania: oprócz napisu ostrzegającego przed negatywnymi skutkami palenia, znajdują się na nich zdjęcia. Czy są skuteczne?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Alkohol plus leki - niebezpieczna mieszanka atakująca organizm

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2017 07:30
Do szpitalnych oddziałów ratunkowych często trafiają pacjenci, którzy znaleźli się w stanie zagrożenia życia wskutek łączenia alkoholu z lekami, nawet tymi dostępnymi bez recepty. Zanim tabletkę popijemy napojem alkoholowym warto sobie uświadomić, że alkohol wchodzi w groźne interakcje z wieloma lekami.
rozwiń zwiń