X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Borderline jak spacer po linie nad przepaścią

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2017 13:00
- Osoba z borderline bardzo pragnie zmiany i na pytanie, co chciałaby zmienić w swojej osobowości, odpowiada, że wszystko - mówi psychoterapeutka Vivian Fiszer.
Audio
  • Na czym polegają zaburzenia borderline? (Cztery Pory Roku/ Jedynka)
Osoby z borderline mają niezwykle silne emocje i to zarówno te negatywne, jak i pozytywne. Są entuzjastyczni, pełni pasji, choć jednocześnie ze skłonnością do depresji. Dzięki dobrej terapii po dwóch latach mogą znacznie lepiej radzić sobie z emocjami i tworzyć stabilniejsze relacje
Osoby z borderline mają niezwykle silne emocje i to zarówno te negatywne, jak i pozytywne. Są entuzjastyczni, pełni pasji, choć jednocześnie ze skłonnością do depresji. Dzięki dobrej terapii po dwóch latach mogą znacznie lepiej radzić sobie z emocjami i tworzyć stabilniejsze relacjeFoto: Hernan Piñera via Foter.com / CC BY-SA

Borderline, czyli zaburzenie z pogranicza, nie jest niczym nowym, bo pierwsze diagnozy postawiono w latach 70. XX wieku. Na pierwszej osi, jak wyjaśnia psycholog, jest depresja, a na drugiej - zaburzenia osobowości, np. zależne lub narcystyczne. - Zwykle ludzie przejawiają więcej niż jedno zaburzenie osobowości, stanowią różne kombinacje i niezwykle różnią się między sobą. Musimy pamiętać, że 70 procent osób cierpiących na borderline doświadczyło w dzieciństwie poważnych nadużyć, często wykorzystywania seksualnego, przemocy, zaniedbań emocjonalnych - opowiada Vivian Fiszer.

Niektóre badania wykazują, że osoby z borderline mają inny mózg, inaczej odbierają świat i odczuwają. Bywa, że rano czują się świetnie, po czym jedno krzywe spojrzenie lub niedyskretna uwaga może zburzyć cały ich świat i doprowadzić do załamania. Częstym skutkiem takich zaburzeń osobowości są problemy w pracy, chaotyczne związki i drastyczna zmienność nastrojów.

O tym, jak odróżnić zwykłą zmienność nastrojów od poważnej choroby, czym różni się borderline od choroby dwubiegunowej, i jak można to leczyć, mówimy w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Małgorzata Raducha

Gość: Vivian Fiszer (psychoterapeutka, psycholog, ekspert od najnowszej metody leczenia borderline)

Data emisji: 5.04.2017

Godzina emisji: 10.21

sm/ab

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Nadopiekuńczy rodzice. Chcą chronić, ale zabierają wolność

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2017 19:37
- Warto w porę nauczyć dzieci samodzielnego myślenia i podejmowania decyzji. By to się udało, musimy im dać pole do tego, czyli zapytać je o zdanie i ponieść tego konsekwencje - mówi dr Anna Czyżkowska, psycholog.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Współuzależnienie - pułapka milczenia, która niszczy rodzinę

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2017 20:35
- Proces próby wpływania na chorego bliskiego powinien się zacząć od słów piosenki Kasi Nosowskiej "obejmij mnie tak po ludzku i przytul" - mówi psychoterapeuta, Robert Rutkowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dużo korzystasz z Facebooka? Przeczytaj koniecznie

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2017 12:00
- To, co widzimy na Facebooku zapewnia pewien spokój, daje poczucie bycia częścią iluzorycznej wspólnoty. Jest to pułapka, bo w sytuacjach trudnych większość znajomych, by się nie zainteresowała nami i naszymi problemami - mówi psycholog, Jakub Kuś.
rozwiń zwiń