Borderline jak spacer po linie nad przepaścią

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2017 13:00
- Osoba z borderline bardzo pragnie zmiany i na pytanie, co chciałaby zmienić w swojej osobowości, odpowiada, że wszystko - mówi psychoterapeutka Vivian Fiszer.
Audio
  • Na czym polegają zaburzenia borderline? (Cztery Pory Roku/ Jedynka)
Osoby z borderline mają niezwykle silne emocje i to zarówno te negatywne, jak i pozytywne. Są entuzjastyczni, pełni pasji, choć jednocześnie ze skłonnością do depresji. Dzięki dobrej terapii po dwóch latach mogą znacznie lepiej radzić sobie z emocjami i tworzyć stabilniejsze relacje
Osoby z borderline mają niezwykle silne emocje i to zarówno te negatywne, jak i pozytywne. Są entuzjastyczni, pełni pasji, choć jednocześnie ze skłonnością do depresji. Dzięki dobrej terapii po dwóch latach mogą znacznie lepiej radzić sobie z emocjami i tworzyć stabilniejsze relacjeFoto: Hernan Piñera via Foter.com / CC BY-SA

Borderline, czyli zaburzenie z pogranicza, nie jest niczym nowym, bo pierwsze diagnozy postawiono w latach 70. XX wieku. Na pierwszej osi, jak wyjaśnia psycholog, jest depresja, a na drugiej - zaburzenia osobowości, np. zależne lub narcystyczne. - Zwykle ludzie przejawiają więcej niż jedno zaburzenie osobowości, stanowią różne kombinacje i niezwykle różnią się między sobą. Musimy pamiętać, że 70 procent osób cierpiących na borderline doświadczyło w dzieciństwie poważnych nadużyć, często wykorzystywania seksualnego, przemocy, zaniedbań emocjonalnych - opowiada Vivian Fiszer.

Niektóre badania wykazują, że osoby z borderline mają inny mózg, inaczej odbierają świat i odczuwają. Bywa, że rano czują się świetnie, po czym jedno krzywe spojrzenie lub niedyskretna uwaga może zburzyć cały ich świat i doprowadzić do załamania. Częstym skutkiem takich zaburzeń osobowości są problemy w pracy, chaotyczne związki i drastyczna zmienność nastrojów.

O tym, jak odróżnić zwykłą zmienność nastrojów od poważnej choroby, czym różni się borderline od choroby dwubiegunowej, i jak można to leczyć, mówimy w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Małgorzata Raducha

Gość: Vivian Fiszer (psychoterapeutka, psycholog, ekspert od najnowszej metody leczenia borderline)

Data emisji: 5.04.2017

Godzina emisji: 10.21

sm/ab

 

Czytaj także

Nadopiekuńczy rodzice. Chcą chronić, ale zabierają wolność

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2017 19:37
- Warto w porę nauczyć dzieci samodzielnego myślenia i podejmowania decyzji. By to się udało, musimy im dać pole do tego, czyli zapytać je o zdanie i ponieść tego konsekwencje - mówi dr Anna Czyżkowska, psycholog.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Współuzależnienie - pułapka milczenia, która niszczy rodzinę

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2017 20:35
- Proces próby wpływania na chorego bliskiego powinien się zacząć od słów piosenki Kasi Nosowskiej "obejmij mnie tak po ludzku i przytul" - mówi psychoterapeuta, Robert Rutkowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dużo korzystasz z Facebooka? Przeczytaj koniecznie

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2017 12:00
- To, co widzimy na Facebooku zapewnia pewien spokój, daje poczucie bycia częścią iluzorycznej wspólnoty. Jest to pułapka, bo w sytuacjach trudnych większość znajomych, by się nie zainteresowała nami i naszymi problemami - mówi psycholog, Jakub Kuś.
rozwiń zwiń