O. Leon Knabit. Chrześcijaństwo na miarę XXI wieku

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2017 15:00
O. Leon Knabit to jeden z najpopularniejszych duchownych. Zakonny reżim nie przeszkadza mu swobodnie odnajdywać się w świecie mediów: poprowadzić telewizyjny talk-show, wygrać konkurs na blog roku, a nawet zostać twarzą kampanii reklamowej.
Audio
  • O. Leon Knabit o współczesnym chrześcijaństwie (Cztery pory roku/Jedynka)
o. Leon Knabit
o. Leon KnabitFoto: PAP/Jarosław Sender

Zakonnik odkrył slow life, zanim stało się to modne. Gdy jeszcze mało kto interesował się minimalizmem czy zdrowym żywieniem, on propagował post, modlitwę i ascezę. - Slow life jest jak czerwone światło. Śpieszymy się, gonimy, a nagle zapala się czerwone światło i stoimy. Zatrzymaj się i pomyśl, spiesz się powoli - mówi.

Gość audycji przyznaje też, że współczesny chrześcijanin ma wiele pokus, a w ostatnich latach pojawiły się nowe rodzaje grzechów, np. zbyt szybka jazda samochodem, zanieczyszczanie środowiska, mowa nienawiści w internecie. - Nie wszystkie grzechy mają bezpośrednie odniesienia to Boga, najczęściej szkodzą one bliźniemu. Przykładowo zanieczyszczanie środowiska to okropna rzecz, jesteśmy przecież odpowiedzialni wobec całego otoczenia, które przez nas żyje gorzej. Inna rzecz to zaniedbywanie bliskich: dawniej członkowie rodzin opiekowali się starszymi osobami, a dziś wielu ludzi jest opuszczonych.

Czy każdy, kto poczuje taką potrzebę, może spędzić kilka dni w klasztorze? Jak opactwo benedyktynów w Tyńcu przygotowuje się do Wielkanocy? O tym w audycji.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Jolanta Fajkowska

Gość: o. Leon Knabit (benedyktyn, publicysta, autor książek, bloger)

Data emisji: 11.04.2017

Godzina emisji: 9.25

mg

Czytaj także

Muniek Staszczyk: Polacy nie kumali tego, co mówił papież Jan Paweł II

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2011 04:30
- Nie ma żadnego pokolenia JP2 - twierdzi Muniek Staszczyk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Opieka nad rodzicami. Czy jesteśmy im to winni?

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2017 13:00
Kiedyś rodziny mieszkały blisko siebie, a w jednym domu żyły razem trzy lub cztery pokolenia. Dziś młodzi często wyjeżdżają do dużych miast lub za granicę. Jak zorganizować opiekę nad starszymi rodzicami? I czy jest to nasz obowiązek?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekstremalna Droga Krzyżowa na kryzys męskości i nie tylko

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2017 18:44
- Jeśli ktoś ma ochotę, chce coś przemyśleć czy zmienić w życiu, to kiedykolwiek może się wybrać na Ekstremalną Drogę Krzyżową - mówi jej pomysłodawca ks. Jacek Stryczek.
rozwiń zwiń