Naruszanie prywatności, za które grozi sroga kara

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2017 10:00
- Stalking to przestępstwo uregulowane w kodeksie karnym, a od ścigania przestępców jest policja i prokuratura - podkreśla mecenas Eliza Kuna.
Audio
Przypadki stalkingu często dotyczą urażonych kochanków, którzy nękają obiekt uczuć np. po rozstaniu
Przypadki stalkingu często dotyczą urażonych kochanków, którzy nękają obiekt uczuć np. po rozstaniuFoto: tim caynes via Foter.com / CC BY-NC

Stalking, czyli uporczywe nękanie, to działanie, mające na celu naruszenie dobra i spokoju życia innych osób. - Często mówi się o tym, że wpływa na pogorszenie stanu psychicznego, powoduje odczucie pewnego dyskomfortu. Przesłanką jest to, by zachowania skierowane bezpośrednio do tej osoby były uporczywe, czyli regularne, powtarzające się - opowiada adwokat, Eliza Kuna.

Mecenas zwraca uwagę na to, że tego typu działania są dość świeżym zjawiskiem i mają związek z rozwojem nowych technologii. Istotą jest zakomunikowanie osobie, która zaczyna nas nękać, że nie życzymy sobie pewnych zachowań, kontaktu czy deklaracji. - Rekordziści wysyłają po dwa tysiące wiadomości dziennie, co ma charakter uporczywego nękania. Stalking to trudne do zdefiniowania przestępstwo, bo zależy od odporności psychicznej i odczuć osoby pokrzywdzonej - wyjaśnia gość Jedynki.

Tego typu sytuacje są typowe nie tylko dla innych osób, ale również firm, uporczywie próbujących nas namówić do zakupu jakichś różnych produktów. O tym, jak należy postępować, jeśli wielokrotnie kontaktują się z nami konsultanci, pomimo prośby o to, by tego nie robili, mówimy w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Jolanta Fajkowska

Gość: mecenas Eliza Kuna (prawnik)

Data emisji: 11.04.2017

Godzina emisji: 11.23

sm/mg

Czytaj także

Jak pomóc ofiarom przestępstw? Reaguj!

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2017 19:43
- Kiedyś państwo miało za zadanie zorganizować wszystko: opiekę, edukację i pracę. Przestępców izolowano, resocjalizowano, a przez wiele lat zapominano o tragediach, które rozgrywają się po stronie ofiar - mówi Andrzej Kazimierczak z Fundacji Pomocy Ofiarom Przestępstw.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kontakt z dzieckiem po rozstaniu w świetle prawa

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2017 17:15
Władza rodzicielska może być pełna, ograniczona albo rodzic może być jej pozbawiony. - W przypadku rozwodu najczęściej jest ona pozostawiana obojgu z rodziców, nawet jeśli dziecko zostaje przy jednym z nich - mówi mecenas Magda Czernicka-Baszuk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Uzależnienie w rodzinie. Jak pomóc choremu?

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2017 12:00
- Narkomania czy alkohol to najczęstsze przyczyny rozwodów i jeśli da się jeszcze cokolwiek naprawić, to warto spróbować. Alkoholizm powoduje wyłączenie człowieka na niemalże wszystkich płaszczyznach życia - mówi mecenas Katarzyna Ludwig.
rozwiń zwiń