Psycholog: dzieci są i mają być łatwowierne

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2017 13:00
Niedawno studentki pedagogiki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu przeprowadziły eksperyment, w ramach którego bez trudu wyprowadziły z przedszkola dzieci, mówiąc im, że są znajomymi ich rodziców.
Audio
  • Psycholog dziecięca o tym, jak chronić dzieci przed niebezpieczeństwami grożącymi ze strony obcych ludzi (Cztery pory roku/Jedynka)
Ufność i łatwowierność to naturalne cechy małych dzieci
Ufność i łatwowierność to naturalne cechy małych dzieciFoto: Shutterstock.com

Na trzynaścioro dzieci tylko jedno kategorycznie odmówiło opuszczenia placówki. Całe przedsięwzięcie zostało wcześniej uzgodnione z dorosłymi i miało pokazać, jak bardzo dzieci ufają obcym.

- Jestem zbulwersowana tym eksperymentem, nie wiem jaki cel można było ubrać w taką formę. Przedszkole jest dla dziecka drugim domem; i rodzice, i nauczyciele poświęcają bardzo dużo zaangażowania, by uświadomić dzieciom, że przedszkole jest przyjaznym i bezpiecznym miejscem. To dlatego one uważają, że każda osoba, która się tam pojawi, jest zaufana i sprawdzona - wyjaśnia psycholog dziecięca Agnieszka Robak.

Tłumaczy też, że w rezultacie akcja studentek udowodniła dzieciom, że ich przedszkole nie jest bezpieczne. - Założę się, że gdyby podobny eksperyment przeprowadzono np. na placu zabaw, w sklepie czy na ulicy, znakomita większość dzieci nie odeszłaby od swojego opiekuna - dodaje.

Podkreśla również, że dzieci są i powinny być łatwowierne: - Jak chcemy nauczyć dziecko, by było otwarte, przyjazne, pokazać, że świat jest piękny, jeżeli będziemy od urodzenia mu tłumaczyć, że wszyscy wokół są niedobrzy? - pyta.

Jak w takim razie mądrze chronić dzieci? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Sława Bieńczycka

Gość: Agnieszka Robak (psycholog dziecięca)

Data emisji: 21.04.2017

Godzina emisji: 9.21

mg/pg

Czytaj także

Kłamstwo "ma krótkie nogi". Także w wychowaniu dziecka

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2017 16:17
- Mówimy dzieciom "nie kłam, bo to jest niedobre", "zawsze mów prawdę", a przychodzą takie sytuacje w życiu, że sami namawiamy dziecko do kłamstwa - zauważyła niekonsekwencję rodziców psycholog, Barbara Popławska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Babcia, niania czy nianiek? Opieka nad dzieckiem bez tajemnic

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2017 11:50
- Nie da się sprawdzić, czy niania jest dobrym człowiekiem. Raczej jest to kwestia intuicji, chemii i tego, czy poczujemy z kimś więź - mówi psycholog, Aleksandra Pronobis-Polatyńska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zaginęło dziecko - co robić?

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2017 13:50
Kilka dni temu Polskę zelektryzowała wiadomość o porwaniu 12-latki z Golczowa. Na szczęście dziecko zostało odnalezione przez policjantów, a cała sprawa wywołała dyskusję o bezpieczeństwie dzieci.
rozwiń zwiń