X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Psycholog: dzieci są i mają być łatwowierne

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2017 13:00
Niedawno studentki pedagogiki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu przeprowadziły eksperyment, w ramach którego bez trudu wyprowadziły z przedszkola dzieci, mówiąc im, że są znajomymi ich rodziców.
Audio
  • Psycholog dziecięca o tym, jak chronić dzieci przed niebezpieczeństwami grożącymi ze strony obcych ludzi (Cztery pory roku/Jedynka)
Ufność i łatwowierność to naturalne cechy małych dzieci
Ufność i łatwowierność to naturalne cechy małych dzieciFoto: Shutterstock.com

Na trzynaścioro dzieci tylko jedno kategorycznie odmówiło opuszczenia placówki. Całe przedsięwzięcie zostało wcześniej uzgodnione z dorosłymi i miało pokazać, jak bardzo dzieci ufają obcym.

- Jestem zbulwersowana tym eksperymentem, nie wiem jaki cel można było ubrać w taką formę. Przedszkole jest dla dziecka drugim domem; i rodzice, i nauczyciele poświęcają bardzo dużo zaangażowania, by uświadomić dzieciom, że przedszkole jest przyjaznym i bezpiecznym miejscem. To dlatego one uważają, że każda osoba, która się tam pojawi, jest zaufana i sprawdzona - wyjaśnia psycholog dziecięca Agnieszka Robak.

Tłumaczy też, że w rezultacie akcja studentek udowodniła dzieciom, że ich przedszkole nie jest bezpieczne. - Założę się, że gdyby podobny eksperyment przeprowadzono np. na placu zabaw, w sklepie czy na ulicy, znakomita większość dzieci nie odeszłaby od swojego opiekuna - dodaje.

Podkreśla również, że dzieci są i powinny być łatwowierne: - Jak chcemy nauczyć dziecko, by było otwarte, przyjazne, pokazać, że świat jest piękny, jeżeli będziemy od urodzenia mu tłumaczyć, że wszyscy wokół są niedobrzy? - pyta.

Jak w takim razie mądrze chronić dzieci? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Sława Bieńczycka

Gość: Agnieszka Robak (psycholog dziecięca)

Data emisji: 21.04.2017

Godzina emisji: 9.21

mg/pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kłamstwo "ma krótkie nogi". Także w wychowaniu dziecka

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2017 16:17
- Mówimy dzieciom "nie kłam, bo to jest niedobre", "zawsze mów prawdę", a przychodzą takie sytuacje w życiu, że sami namawiamy dziecko do kłamstwa - zauważyła niekonsekwencję rodziców psycholog, Barbara Popławska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Babcia, niania czy nianiek? Opieka nad dzieckiem bez tajemnic

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2017 11:50
- Nie da się sprawdzić, czy niania jest dobrym człowiekiem. Raczej jest to kwestia intuicji, chemii i tego, czy poczujemy z kimś więź - mówi psycholog, Aleksandra Pronobis-Polatyńska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zaginęło dziecko - co robić?

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2017 13:50
Kilka dni temu Polskę zelektryzowała wiadomość o porwaniu 12-latki z Golczowa. Na szczęście dziecko zostało odnalezione przez policjantów, a cała sprawa wywołała dyskusję o bezpieczeństwie dzieci.
rozwiń zwiń