Na najpiękniejszej trasie rowerowej przez Polskę egzotyczną

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2017 17:07
- Polska wschodnia słynie ze swojej gościnności i innego podejścia do życia. Przebywanie na szlaku Green Velo może być wytchnieniem i podróżą do wolniejszego świata - mówi Jarosław Panek z Regionalnej Organizacji Turystycznej w Świętokrzyskiem.
Audio
  • Jakie są atrakcje szlaku Green Velo? (Cztery Pory Roku/ Jedynka)
Trasa szlaku prowadzi od Elbląga nad Zalewem Wiślanym, aż po Oblęgorek w Świętokrzyskie. Przemierzając tereny pięciu województw, trasa przebiega głównie asfaltowymi szosami o niewielkim natężeniu ruchu, a także utwardzonymi drogami leśnymi, wygodnymi do podróżowania rowerem obciążonym sakwami
Trasa szlaku prowadzi od Elbląga nad Zalewem Wiślanym, aż po Oblęgorek w Świętokrzyskie. Przemierzając tereny pięciu województw, trasa przebiega głównie asfaltowymi szosami o niewielkim natężeniu ruchu, a także utwardzonymi drogami leśnymi, wygodnymi do podróżowania rowerem obciążonym sakwamiFoto: Dudarev Mikhail/Shutterstock

materiały prasowe materiały prasowe

Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo przebiega przez pięć województw: lubelskie, podlaskie, podkarpacie, świętokrzyskie i warmińsko-mazurskie oraz pięć Parków Narodowych. To najdłuższy szlak rowerowy w Polsce, bo ma 2070 km. - Na niektórych odcinkach szlaku należałoby poszerzyć pasy dla rowerzystów, bo już się tam nie mieszczą. W czasie długich weekendów, takich jak majowy, robi się na nim wręcz ciasno - opowiada w "Czterech porach roku" Jarosław Panek.

O wyjątkowości szlaku świadczy to, że można w czasie przejazdu poznać wiele kultur, religii i smaków. Jedną z najmocniejszych stron ścieżki jest jej oznakowanie, dzięki któremu można się poruszać bez mapy czy GPS-a. Na całej trasie jest 7,5 tysiąca znaków. Na szlaku, poza tablicami informacyjnymi, nie zabrakło również miejsc obsługi rowerzystów.

Co jest najbardziej warte zobaczenia na tym szlaku? Czy piękniejsze będą rozlewiska Biebrzy, Roztocze, czy też Wigry? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Sława Bieńczycka

Gość: Jarosław Panek (rzecznik prasowy Regionalnej Organizacji Turystycznej w Świętokrzyskiem)

Data emisji: 28.04.2017

Godzina emisji: 9.20

sm/pg

Czytaj także

Jak Jan Paweł II zdobywał polskie szczyty

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2016 08:22
- Jan Paweł II był turystą wysokogórskim. W ogóle jego aktywność górska była ponadprzeciętna i nie lubił tylko dolinami chodzić, bo, jak mówią górale, to śpas, czyli wstyd - mówi Wojciech Szatkowski z Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Muzeum w Wieliczce - majestat starej kopalni

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2016 13:20
Trasa muzealna w kopalni soli w Wieliczce właśnie świętuje swoje 50. urodziny. - Muzeum było niezwykle nowoczesne, jego twórca, Alfons Długosz, zadbał o atrakcyjną ekspozycję, a także o to, by były tam sala kinowa i kawiarnia - mówi Piotr Chwalba z muzeum.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowe zabytki na liście pomników historii

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2017 14:00
Od 1994 roku do dziś na listę trafiło 70 zabytków, ostatnie dziesięć obiektów ogłoszono w ubiegłym tygodniu. W audycji odwiedzamy cztery z nich. To miejsca, które każdy Polak powinien odwiedzić przynajmniej raz w życiu.
rozwiń zwiń