Adam Bielecki: kiedyś parłem na każdy szczyt, dziś odpuszczam

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2017 18:18
- Na początku byłem bardzo ambitny i za wszelką cenę parłem na szczyt, a dziś już tak nie jest. Góra zawsze tam będzie, więc w dowolnym momencie mogę powrócić i ponownie na nią wejść - mówi wspinacz Adam Bielecki.
Audio
  • Adam Bielecki o górach, byciu tatą i wspinaczce (Cztery pory roku/ Jedynka)
Adam Bielecki
Adam BieleckiFoto: Małgorzata Sas/Polskie Radio

Himalaista Adam Bielecki bywa nazywany lodowym wojownikiem lub maszyną do wspinania. Przygodę z górami zaczął bardzo wcześnie, bo od dziecka chciał być alpinistą. Z domu wyniósł zamiłowanie do ruchu i przybywania na łonie natury, co przerodziło się w chęć zdobywania szczytów. Z książek wiedział, że musi przejść kolejne etapy od skałek, chodzenia po Tatrach latem i zimą, przez Alpy po Himalaje.

- Od pierwszego razu pokochałem wspinanie, walkę z grawitacją i towarzyszące jej to wspaniałe uczucie. Marek Chmielarski powiedział mi na jednej z trudniejszych tras, że będę znakomitym wspinaczem, o ile po drodze się nie zabiję. Miałem wtedy piętnaście lat i było to bardzo prawdziwe, bo nie powaga celu decyduje o tym, jak bardzo jest on niebezpieczny, tylko to, jak jesteśmy przygotowani do jego realizacji. Te pierwsze trzy lata wspinaczki w Tatrach były dużo bardziej niebezpieczne niż to, co robię dziś na ośmiotysięcznikach - podkreśla.

Wspinania Adam Bielecki uczył się na własnych błędach, czego dziś sam nie poleca. O niewyobrażalnym zimnie na szczytach ośmiotysięczników, tragedii na Broad Peak, byciu tatą i miłości do gór rozmawiamy w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Sława Bieńczycka

Gość: Adam Bielecki (taternik, alpinista, himalaista, bohater książki Dominika Szczepańskiego i Adama Bieleckiego pt. "Spod zamarzniętych powiek")

Data emisji: 5.05.2017

Godzina emisji: 11.19

sm/mg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ze szczytów świata do bycia dawcą. "Chciałam podziękować górom"

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2016 20:34
- Każdy dawca ma poczucie, że chce znaleźć biorcę i bezinteresownie pomóc innym. To daje niezwykłą satysfakcję – opowiada himalaistka, Anna Czerwińska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cisza na Nanga Parbat. Samotna góra skrywa wiele tajemnic

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2017 22:07
Straszna i piękna, samotna i potężna. - W czasie wchodzenia na Nanga Parbat jest wiele niepewności i wszechobecna cisza - mówi Dominik Szczepański, współautor książki "Nanga Parbat. Śnieg kłamstwa i góra do wyzwolenia".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowa droga na Czo Oju musi poczekać. Przymusowa zmiana planów Adama Bieleckiego

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2017 22:00
Adam Bielecki nie dostał chińskiej wizy i razem ze swoim zespołem został zmuszony do zmiany planów. Czteroosobowa grupa zamiast wytyczania nowej trasy na Czo Oju będzie wspinać się na dwie różne góry.
rozwiń zwiń