Mobbing, molestowanie, nękanie. Jak się przed nimi bronić?

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2017 16:51
- Największym problemem przy sprawach o mobbing są dowody. Najlepiej opowiedzieć o tym współpracownikowi bądź zrobić nagranie - mówi mecenas Eliza Kuna.
Audio
  • Jaka jest różnica pomiędzy mobbingiem i molestowaniem? (Cztery Pory Roku/ Jedynka)
Mobbing najczęściej oznacza prześladowanie podwładnego lub współpracownika w miejscu pracy
Mobbing najczęściej oznacza prześladowanie podwładnego lub współpracownika w miejscu pracyFoto: Jirsak/ Shutterstock

Granice mobbingu i molestowania seksualnego nie dla wszystkich są jasne. Kodeks pracy mówi, że pierwszy z terminów, to nękanie przez pracodawcę, ale zdaniem gościa Jedynki, nie jest to fortunna definicja. - Lepszym określeniem jest prześladowanie, co brzmi groźnie, ale aby wygrać sprawę o mobbing w sądzie, to przejawy nękania czy prześladowania muszą być wyraźne, wielokrotnie powtarzane i jasne - opowiada mecenas Kuna.

Krytyka, czy zwrócenie uwagi w związku z obowiązkami zawodowymi nie są mobbingiem. Inaczej ma się rzecz, jeśli o niedopełnieniu zadań jesteśmy informowani za pomocą inwektyw i wulgaryzmów. Gdzie zatem przebiega cienka granica pomiędzy krytyką a przekroczeniem prawa? Jak można rozumieć nękanie przez pracodawcę? Jakie są cechy molestowania? Więcej w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Jolanta Fajkowska

Gość: mec. Eliza Kuna

Data emisji: 16.05.2017

Godzina emisji: 11.22

sm/zi

Czytaj także

Kontakt z dzieckiem po rozstaniu w świetle prawa

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2017 17:15
Władza rodzicielska może być pełna, ograniczona albo rodzic może być jej pozbawiony. - W przypadku rozwodu najczęściej jest ona pozostawiana obojgu z rodziców, nawet jeśli dziecko zostaje przy jednym z nich - mówi mecenas Magda Czernicka-Baszuk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Uzależnienie w rodzinie. Jak pomóc choremu?

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2017 12:00
- Narkomania czy alkohol to najczęstsze przyczyny rozwodów i jeśli da się jeszcze cokolwiek naprawić, to warto spróbować. Alkoholizm powoduje wyłączenie człowieka na niemalże wszystkich płaszczyznach życia - mówi mecenas Katarzyna Ludwig.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Naruszanie prywatności, za które grozi sroga kara

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2017 10:00
- Stalking to przestępstwo uregulowane w kodeksie karnym, a od ścigania przestępców jest policja i prokuratura - podkreśla mecenas Eliza Kuna.
rozwiń zwiń