Orient Express - najbardziej luksusowy pociąg Europy

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2017 17:41
- Cały Orient Express, wszystkie jego drobiazgi i emblematy robiły niezwykłe wrażenie. Czułem się jak w powieści "Morderstwo w Orient Expressie" Agathy Christie - mówi fotoreporter, Marek Lasyk.
Audio
  • Jakie są polskie wątki Orient Expressu? (Cztery Pory Roku/ Jedynka)
Orient Express stał się inspiracją dla filmów fabularnych i książek oraz seriali. Jedną z najbardziej znanych jest kryminał Agaty Christie Morderstwo w Orient Expressie
Orient Express stał się inspiracją dla filmów fabularnych i książek oraz seriali. Jedną z najbardziej znanych jest kryminał Agaty Christie "Morderstwo w Orient Expressie"Foto: dinosmichail / Shutterstock

Dokładnie 40 lat temu, 19 maja 1977 roku pociąg Orient Express po raz ostatni pokonał drogę z Paryża do Stambułu. Po raz pierwszy wyruszył w podróż 4 października 1883 roku a długość trasy wynosiła 2 880 kilometrów. Pod koniec XIX wieku podróż trwała 67 godzin, zaś pierwszy tabór jechał znacznie dłużej i pasażerowie musieli się przesiadać.

- Jak na owe czasy pociąg jechał z zawrotną prędkością 80 kilometrów na godzinę, co wówczas było osiągnięciem, natomiast koszt przejazdu równał się rocznej pensji pokojówki i to był luksus. Większość osób nie wyruszało Orient Expressem w celach biznesowych, a by poznać świat, przebywając jednocześnie w komfortowych warunkach - opowiada Józef Kaźmierczak.

Wyposażenie wagonów było zachwycające, a same sypialnie zaprojektowano z myślą o jednym, dwóch pasażerach. Czym wyróżniały się dania serwowane w Orient Expressie? Jak często pociąg kursował? Jak to się stało, że jeden z wagonów znajduje się w Skierniewicach? O wyjątkowym pociągu i związanych z nim historiami rozmawiamy w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Sława Bieńczycka

Goście: Józef Kaźmierczak (Polskie Stowarzyszenie Miłośników Kolei i zabytkowej Parowozowni Skierniewice), Marek Lasyk (fotoreporter)

Data emisji: 19.05.2017

Godzina emisji: 9.23

sm/gs

Czytaj także

Parowozy - dymią, szarpią i ciągle fascynują

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2016 13:19
Chabówka, Jaworzyna Śląska i przede wszystkim Wolsztyn – to ostatnie miejsca w Polsce, gdzie nadal można podziwiać eksploatowane parowozy. Natomiast żywe muzeum dawnej kolei znajduje się w parowozowni w Skierniewicach.
rozwiń zwiń