X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Czubek, na którym każdy jest sam. Jak zdobyć najwyższą górę świata?

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2017 18:01
- Polacy jako pierwsi weszli na Mount Everest zimą i otworzyli Himalaje dla zimowej wspinaczki, a to wcześniej nie udało się nikomu - mówi himalaistka Anna Czerwińska.
Audio
  • Cicha, trudna i samotna góra - Mount Everest (Cztery Pory Roku/ Jedynka)
Anna Czerwińska cztery razy podchodziła do zdobycia czubka świata i udało jej się wejść od strony nepalskiej
Anna Czerwińska cztery razy podchodziła do zdobycia czubka świata i udało jej się wejść od strony nepalskiejFoto: Daniel Prudek / Shutterstock

W tym tygodniu minęły 64 lata od momentu zdobycia najwyższej góry na świecie - Mount Everestu. Wielu było śmiałków, którzy starali się jako pierwsi zdobyć ten szczyt, ale udało się to dopiero angielskiej wyprawie, kierowanej przez Johna Hunta. Od początku XX wieku, nawet bez dokładnych pomiarów, wiedziano, że jest to czubek świata i najwyższe wzniesienie na naszej planecie. Pomimo trzęsień ziemi utrzymuje swoją wysokość 8 848 m n.p.m.

- Największą trudnością jest to, że masyw, na którym znajduje się góra jest olbrzymi i nie był dobrze poznany. Próbowano wchodzić od strony tybetańskiej, nepalskiej, graniami, ścianami i ciągle było zbyt daleko lub zbyt trudno do momentu odkrycia drogi od Nepalu przez kocioł zachodni - opowiada Anna Czerwińska.

Kto jako pierwszy zdobył czubek świata? Jak zmieniało się podejście do szerpów? O tym w nagraniu audycji, w której mówiono też o osiągnięciach Wandy Rutkiewicz.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Sława Bieńczycka

Gość: Anna Czerwińska (alpinistka, himalaistka)

Data emisji: 2.06.2017

Godzina emisji: 9.23

sm/pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Anna Czerwińska: zachowuję rezerwę sił na radość

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2016 13:40
Anna Czerwińska jako najstarsza kobieta weszła na Mount Everest (miała wtedy 51 lat). Był to ostatni krok do zdobycia Korony Ziemi, czyli najwyższych szczytów wszystkich kontynentów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cisza na Nanga Parbat. Samotna góra skrywa wiele tajemnic

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2017 22:07
Straszna i piękna, samotna i potężna. - W czasie wchodzenia na Nanga Parbat jest wiele niepewności i wszechobecna cisza - mówi Dominik Szczepański, współautor książki "Nanga Parbat. Śnieg kłamstwa i góra do wyzwolenia".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Adam Bielecki: kiedyś parłem na każdy szczyt, dziś odpuszczam

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2017 18:18
- Na początku byłem bardzo ambitny i za wszelką cenę parłem na szczyt, a dziś już tak nie jest. Góra zawsze tam będzie, więc w dowolnym momencie mogę powrócić i ponownie na nią wejść - mówi wspinacz Adam Bielecki.
rozwiń zwiń